• 3 l vody
  • 1 dl soli
  • 3 kostky cukru
  • 1 větší hrst korun z kopru (květy), bez listů
  • 200 ml tmavého piva (zbytek se vypije během vaření, samozřejmě)
  1. Ve velkém hrnci dejte vařit vodu. (Ne ty 3 l, co stojí mezi ingrediencemi, je tím myšlena další voda z kohoutku.)
  2. V dalším hrnci připravte nálev. Přiveďte vodu k varu, přidejte sůl, cukr a pivo a polovinu kopru.
  3. Očištěné raky házejte po několika (umřou rychleji, než kdybyste je vařili všechny najednou) do prvního hrnce s vodou a nechejte je vařit, dokud nezčervenají, pak je vhoďte do hrnce s nálevem a vařte 5 minut. Raky vylovte a dejte do velké mísy spolu s druhou polovinou květů kopru.
  4. Až nálev vychladne, zalejte jím raky a nechejte přes noc v lednici, tak do masa nasáknout všechny chutě.
  5. Servírujte další den za studena.

Co jsem vám však zapomněla říct, mi došlo po snězení prvního raka. Co se to z nich vlastně jí? Moc se toho nejí. Maso je ukryté v předních klepítkách, do kterých se dostanete nejlépe malým kladívkem nebo louskáčkem na ořechy (srkat maso ven je povoleno). A pak v ocasu. Nejprve trochu rozlámete vnější ocasní krustu, pak ji opatrně odstraníte a máte v ruce kus čistého račího masa. Nahoře je jakási věc, vypadá jako žíla, ale žíla to nebude, v biologii se s prominutím nevyznám, je to nutno odstranit.

Maso je velice jemné a nemá žádnou pachuť, jako tomu často bývá u sladkovodních ryb. A co mi ještě pověděla švédská maminka. Univerzitní studenti pojídají raky jen tak bez přílohy a každého zapijí pohárkem něčeho silnějšího. A že se s těch raků člověk pořádně nenají, musí jich sníst docela velkou hromadu a opije se u toho dosti rychle. To probuzení další den bych nechtěla zažít…