10 kousků

Máslová část

 • 250 g studeného másla
 • 50 g hladké mouky

Těsto

 1. Máslo vytáhněte z lednice a nastouhejte nahrubo. Promíchejte s moukou a vypracujte z něj čtverec o délce strany asi 10×10 cm. Pracujte rychle, aby se vám máslo pod rukama zbytečně neroztápělo, zároveň ale musí být obě suroviny pořádně promíchané, aby pak v těstě nezůstávaly velké kousky másla. Nechejte 15 – 30 minut chladit v lednici.
 2. Kvasnice rozdrobte a zalijte vlažnou vodou. Lžící míchejte, dokud se nerozpustí. Přidejte ostatní ingredience a zpracujte hladké těsto, mouku přisypávejte postupně, aby těsto nebylo suché. V robotu bude těsto uhnětené asi za pět minut, ručně to bude trvat o chvíli déle.
 3. Bochánek těsta pořádně poprašte a podsypejte moukou a pod vlhkou utěrkou nechejte 30 minut odležet. Během této doby stihne lepek v těstě nabobtnat a to se stane elastičtější, navíc začne pomalu kynout.
 4. Bochánek těsta rozválejte na kosočtverec, přičemž prostředek těsta musí zůstat tlustější než cípy.
 5. Do středu těsta umístěte vychlazené máslo a postupně přes něj překládejte cípy těsta, aby bylo máslo v těstě dobře zabalené. Přebytečnou mouku oprašte, aby vrstvy držely pohromadě.
 6. Teď i vemte k ruce váleček a nelekejte se. Válečkem rozbouchejte těsto na obdélník o rozměrech cca 15×30 cm. Jednoduše do těsta bouchejte celou plochou válečku, aby se začalo zvětšovat. Pouhé rozvalování těsta tady nefunguje, vím to z vlastní zkušenosti.
 7. Nyní těsto přeložte natřikrát jako dopis, lehce poprašte moukou a zakryjte vlhkou utěrkou. Nechejte 15 minut chladit v lednici.
 8. Krok s rozboucháním těsta zopakujte ještě dvakrát (celkem tedy těsto rozboucháte a přeložíte třikrát a vždy bude ještě 15 minut odpočívat v lednici).
 9. Hotové těsto rozválejte na plát o průměru 50×25 cm a rozkrájejte ho na 10 trojúhelníků (hezký nafocený postup najdete třeba u Kitchenette). Každý kousek těsta naplňte lžičkou lískooříškového másla a stočte do tvaru croissantu. 
 10. Vajíčko rozšlehejte se lžící ledové vody a croissanty jím potřete. V pokojové teplotě je nechejte kynout 30 – 40 minut, aby zvětšily svůj objem. 
 11. Horkovzdušnou troubu předehřejte na 200 stupňů.
 12. Vykynuté croissanty ještě jednou potřete vajíčkem. Naskládejte je na dva plechy vyložené pečicím papírem a pečte 12 minut. Poté plechy prohoďte a pečte zhruba dalších 12 minut, dokud nebudou zlatavé. Nechejte je vychladnout a pak se do nich pusťte, nejlépe totiž chutnají čerstvě upečené.