Je hlavní sezóna kiwi, tak proč nenahradit jahody na jahodníku kiwi!!! No ano, musíme využít sezónní ovoce k jeho zakomponování do našeho pečiva a zároveň mě to bere do CAP, takže všechny výhody!!!

Pro tento recept jsem použil FT n°1 z roku 2012, aniž bych cokoli měnil, nemůžeme si dovolit být excentričtí s CAP, takže do písmene a gramu aplikujeme to, co se po nás žádá… Ha ano ano, něco jsem upravil, protože tam je malý problém v tomto FT. Máme za úkol udělat 3 piškoty 18 cm a při montáži jen 2 zapracovat do moučníku, takže jsem udělala 20 cm piškot na základ a jeden 18 cm!!!OZNÁMENÍ

Radím otestovat, je to EX-CEL-SLOW!!! Kiwi opravdu přináší svěžest a správnou dávku kyselosti do tohoto dezertu. Je lehký a rozplývavý, zkrátka pochoutka, která neodolala náporu mých gurmánů 😉

Ingredience pro 8 gurmánů:

Na piškotový dort:

150 g celých vajec (cca 3 kusy)
90 g cukru
90 g mouky

Na děrovací sirup:

150 g cukru
115 g vody
20 g kirsch (já jsem nahradil Cointreau)

Na mousseline krém:

500 ml mléka
2 vejce
1 vanilkový lusk
120 g cukru
60 g smetany v prášku (nahraďte moukou nebo kukuřičným škrobem)
220 g másla

Podle zdobení a zdobení:

400 g kiwi (asi 5 kusů)
250 g zelené mandlové pasty
zelené gelové potravinářské barvivo

Příprava piškotového dortu:

Troubu předehřejte na 180°C. Vejce smícháme s cukrem. Zahřívejte v bain-marie, dokud nedosáhne 55-60 °C za stálého šlehání. Přendejte do mísy kuchyňského robota a šlehejte, dokud úplně nevychladne. Přidejte prosátou mouku ve 3 dávkách a jemně zvedněte směs zdola nahoru pomocí Maryse. Na zadní stranu dvou pečicích papírů nakreslete dva kruhy o průměru 22 a 20 cm. Umístěte piškotovou směs do sáčku a umístěte směs na pergamenový papír, vytvořte spirálu zevnitř ven, dokud nedosáhnete linie vašich kruhů. Pečte asi 15-20 minut. Váš piškot je hotový, když je zlatý a odolný na dotek. Vyjměte piškotové kolečka a nechte je vychladnout na mřížce. Po úplném vychladnutí piškotů odstraňte pečicí papír. Vykrajujte piškoty, jeden o průměru 20 cm a druhý 18 cm. Rezervujte si je.

Příprava sirupu:

Vodu a cukr přiveďte k varu. Sundejte z plotny a přidejte Cointreau. Nechte vychladnout a namočte kotouč o průměru 20 cm. Kolem namočeného piškotového dortu položte dezertní kruh o průměru 20 cm.

Příprava mousseline krému:
Vanilkový lusk rozkrojte napůl a odstraňte semínka. V hrnci na mírném ohni 10 minut vyluhujte mléko se semínky a rozpůleným vanilkovým luskem. V salátové míse smícháme vejce s cukrem, poté přidáme smetanový prášek (přípravek na pudink nebo cukrářský krém prodávaný v supermarketech, je lepší než mouka a kukuřičný škrob – pro mě značka Impérial). Zvyšte teplotu mléka a když je horké, vyjměte vanilkový lusk a přelijte mléko do směsi vejce/cukr/prášková smetana. Promíchejte a vraťte směs do hrnce. Vařte na středním plameni za stálého míchání až do varu. Sundejte z plotny, přidejte 110 g másla po částech a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Zakryjte fólií a nechte vychladnout. Zbylých 110 g másla necháme při pokojové teplotě. Když cukrářský krém vychladne (měl by mít stejnou teplotu jako máslo), dejte máslo do misky kuchyňského robotu a začněte ho šlehat, aby povolilo a bylo krémové. Pozor, nesmí tam být žádné kousky. Ve 3 dávkách přidejte cukrářský krém. Měli byste získat pěnový a čirý krém, který perfektně drží. Pokud zrní, šlehejte ještě dlouho, zahřátím se vyhladí.

Montáž:
Váš namočený piškotový dort je ve vašem dezertním kruhu (průměr 20 cm). Oloupejte, omyjte a sceďte (pomocí savého papíru) kiwi. Rozřízněte je podélně napůl a poté vytvořte 2mm plátky. Umístěte své poloviční plátky kiwi kolem kruhu. Pomocí sáčku potřete ovoce mousseline krémem a tenkou vrstvou potřete zbytek piškotového dortu. Rozsypte zbytek nakrájeného ovoce do piškotového dortu, poté položte 18 cm kotouč piškotového dortu, trochu přitlačte rukama a namočte. Zalijeme zbytkem mousseline krému. Ideální je dát vše přes noc do lednice, jinak alespoň 4 hodiny. Začněte roztírat svou mandlovou pastu pomocí párátka z virgulí zeleného potravinářského barviva, rychle ji dejte do koule a rozetřete dostatečně velkou, aby zakryla dezert.