Suroviny

250 g

špaldová mouka hladká

150 g

pohanková mouka

100 g

med

150 g

moučkový cukr

1 lžíce

kakao

1 lžička

soda bicarbona (v rovině)

2 lžičky

perníkové koření

50 g

kokosový olej

2 ks

vejce

voda na zadělané podle potřeby

vejce na potření

Postup receptu

  1. Kokosový tuk jemně zahřejem a nechám vychladnout, aby byl ještě tekutý, ale už ne horký. Med by měl být také tekutý, ne cukrový.
  2. Všechny suroviny smíchám ručně v misce a vypracujem měkké, velmi lepkavé těsto. Vodu přidávám podle potřeby a podle toho jak saje mouka (zpravidla 1 – 2 lžíce, někdy i více).
  3. Hotové zaděláno těsto přeložím na pomoučenou pracovní desku a vytváří bochník, zabalím ho do potravinářské fólie a odložím do druhého dne do lednice (nejlépe přes noc). Těsto je těsně po zamíchání měkké a lepkavé, ale v chladničce ztuhne. Druhý den těsto vyberu z ledničky minimálně 2 hodiny před tím, než s ním chci pracovat a nechám ho odpočívat při pokojové teplotě, aby trochu změklo.
  4. Na pomoučené pracovní desce těsto rozválíme na tloušťku 4 – 5 mm (perníky v troubě ještě povyrostou) a formičkami vykrojuji různé tvary a ukládám je na plech vyložený papírem na pečení. Na plech dávám vždy stejné tvary pečiva, aby se pekly rovnoměrně. Perníčky peču asi 5 – 8 minut na 180 ° podle velikosti a tvaru (řiďte se svou troubou – každá trouba peče jinak). Menší tvary peču kratší a větší tvary peču déle, třeba je hlídat. Perníčky nepečte zbytečně dlouho, aby se nevysušily.
  5. Upečené perníčky ještě za horka potřu rozšlehaným vajíčkem a nechám vychladnout na rovné ploše.
  6. Pak perníčky ozdobím bílkovou polevou, marcipánem, čokoládou nebo oříšky podle času a chuti. 
  7. Poznámka: Těsto můžete nechat v chladničce odpočívat i 2 – 3 dny. Perníčky si můžete udělat i bez kakaa, ale já dělávám raději s kakaem, na tmavém pěkně vynikne bílá poleva. Tyto perníčky při pečení dobře drží tvar a z tohoto těsta se dají upéct i větší tvary jako například perníkové chaloupky, stromky nebo betlémy.