Suroviny

Těsto:

200 g

moučkový cukr

4 ks

žloutky

100 ml

oleje

100 ml

mléka

200 g

polohrubá mouka

sníh ze 4 bílků

Krém:

1 l

mléka

3 bal.

Zlatý klas /vanilkový pudink/

10 lžic

krystalového cukru

4 bal.

vanilkový cukr

2 lžíce

rumu

pár kapek rumové esence

250 g

másla

Šlehačka:

1 l

smetany 33%

4 bal.

ztužovače šlehačky /pro jistotu/

2 lžíce

moučkového cukru

Dále budeme potřebovat:

min. 1 velká /cca 850ml/ konzerva sterilizovaných meruněk nebo alespoň 7 dcl láhev

meruňkový džem na potření piškoty

čokoláda a meruňky na zdobení

Postup receptu

  1. Žloutky utřeme s cukrem do pěny, během míchání přidáme olej a mléko. Nakonec rukou zamícháme mouku a tuhý sníh z bílků. Těsto vylijeme na vymazaný a moukou vysypaný klasický velký plech a upečeme při 180 stupních.
  2. Krém: Z mléka cukru, vanilkového cukru a vanilkového pudinku si uvaříme pudink, který chladíme za občasného míchání, aby se nám neudělali bulky a kůže.
  3. Mezi tím si piškot pokapeme šťávou z meruněk, natřeme meruňkovým džemem a naskládáme na menší kousky nařezané, okapané meruňky. Když nám pudink vychladne, během míchání přidáváme po malých kouscích máslo a dobře zamícháme, na konec přimícháme rum a esenci a ještě dobře vyšleháme.
  4. Krém natřeme na rozložené meruňky a necháme celý koláček do druhého dne dobře ztuhnout. Na druhý den si / z vlastních zkušenosti / ručně vyšleháme litr smetany, /smetanu jsme měli samozřejmě v chladničce a 20-30 min. před šleháním si ji dáme do mrazáku/ se ztužovačem šlehačky a nakonec i s 2 lžícemi cukru.
  5. Dvě třetiny smetany natřeme na koláček, nožem si naznačíme řezy a jednu třetinu si dáme do sáčku se špičkou a každý řez ozdobíme šlehačkovou růžičkou.
  6. Dozdobíme a podáváme, pořezané dlouhým zoubkovaným mokrým nožem. Dobrou chuť !!!