Suroviny

Těsto (1 šálek = 250 ml):

1/4 šálku

hnědý cukr

1 šálek

kr. cukr

3 a 3/4 šálku hladká mouka

450 g

máslo

1/2 lžičky

sůl

Karamelová vrstva:

1 lžíce

mořská sůl

2 šálky

kr. cukr

1 šálek

smetana ke šlehání

220 g

máslo

Krém:

1/4 šálku

hnědý cukr

1/2 šálku

kr. cukr

1,5 šálku

hladká mouka

2 lžíce

smetana ke šlehání

1 šálek

čokoládové lupínky

1 lžička

vanilkový extrakt

220 g

máslo

1/2 lžičky

sůl

Vrch:

1,5 šálky

čokoládové lupínky

1 šálek

smetana ke šlehání

1 lžička

vanilkový extrakt

Postup receptu

  1. Troubu si předehřejeme na 180 stupňů a připravíme si formu na pečení (33 x 23 cm), kterou vyložíme papírem na pečení.
  2. Máslo s cukrem vyšleháme mixérem do pěny a postupně přidáme mouku a sůl. Připravené těsto navrstvíme do formy a pěkně uhladíme (trochu navýšíme i kraje). Pečeme cca půl hodiny a necháme vychladnout.
  3. Cukr v hrnci zkaramelizujeme, přidáme máslo a odstavíme. Hned přidáme smetanu a důkladně spojíme. Na závěr přidáme 1 lžíci mořské soli. Jednu polovinu připraveného karamelu nalijeme na upečené těsto a odložíme do chladničky ztuhnout minimálně na jednu hodinu. Druhou polovinu karamelu navrstvíme do skleněné nádoby a odložíme do chladničky (spotřebujeme při jiném koláči nebo jako toping na zmrzlinu, palačinky, …).
  4. Máslo utřeme s cukrem do pěny, přidáme smetanu a vanilku. Dobře spojíme a pak přidáme mouku a 1/2 lžičky soli. Nakonec vmícháme čokoládové lupínky (pokud nemáme, můžeme použít i hořkou čokoládu, kterou nakrájíme na drobno). Navrstvíme na ztuhlý karamel a pěkně uhladíme.
  5. Na vrch si připravíme čokoládovou polevu. Smetanu na šlehání ohřejeme (nesmí nám vřít) a odstavíme, přidáme čokoládu a vanilkový extrakt. Mícháním rozpustíme a navrstvíme na krém. Necháme ztuhnout. Dobrou chuť!