Suroviny

Těsto:

100 g

máslo/hera

1 ks

vejce

250 g

hladká mouka

1/2 bal.

prášek do pečiva

50 ml

mléko

100 g

kr. cukr

Nádivka:

300 g

kr. cukr

500 ml + 50 ml mléko

50 g

hladká mouka

Dále budeme potřebovat:

mleté vlašské ořechy na posypání

Postup receptu

  1. V misce si utřeme vidličkou máslo s vajíčkem. Mouku prosejeme spolu s práškem do pečiva a přidáme k utřeného máslu. Mouku přidáváme postupně po lžících, aby se nám snadněji mísilo.
  2. V mléce rozpustíme cukr a postupně ho přidáme k máslové hmotě, do které jsme již přidali mouku s práškem do pečiva. Důkladně spojíme – dostaneme hladké měkké těsto, které necháme 1 hodinu zabalené v potravinářské fólii odpočívat v chladničce.
  3. Následně těsto vyndáme a rozdělíme na 2 stejné části. Každou část rozválíme na velikost 26 x 40 cm a upečeme na druhé straně plechu při teplotě 180 stupňů po dobu cca 10 minut. Upečené těsto vyjmeme a necháme vychladnout. Pracujeme s ním opatrně, je velmi křehké.
  4. Vychladlé těsta opatrně překrojíme na polovinu – 13 x 40 cm (dostaneme 4 pláty).
  5. 50 g mouky a 50 ml mléka smícháme do hladké hmoty bez hrudek. 500 ml mléka ohřejeme, ale nevaříme. Ve druhém hrnci zkaramelizujeme 300 g kr. cukru a odstavíme. Ihned zalijeme polovinou ohřátého mléka a za stálého míchání spojíme. Hmota bude dost bublat, ale nelekněte se, takhle to má být. Karamelovou hmotu vrátíme na oheň a vaříme na mírném ohni. Do rozmíchané mouky s 50 ml mléka přidáme zbylé teplé mléko a spojíme. Tuto hmotu tenkým proudem přidáme ke karamelu a za stálého míchání uvaříme hustý pudink, který necháme mírne vychladnout.
  6. Každý plát těsta potřeme 5-6 lžícemi nádivky a posypeme mletými vlašskými ořechy. Odložíme na minimálně 12 hodin do chladničky /nejlépe na celý den/, aby těsto změklo a následně nakrájíme na malé kostičky cca 3×3 cm. Před podáváním ještě vrch posypeme mletými vlašskými ořechy.