Suroviny

Těsto:

250 g

polohrubá mouka

25 g

čerstvé droždí

50 g

kr. cukr

50 g

máslo

80 ml

teplé mléko

1 ks

vajíčko

špetka

soli

Nádivka:

120 ml

mléko

70 g

kr. cukr

20 g

máslo

1 bal.

vanilkový cukr

100 g

kokos

2 bal.

mléčná čokoláda

Na potření:

2 ks

žloutky

malé množství vody

Postup receptu

  1. Do teplého mléka přidáme kr. cukr, čerstvé droždí a 1 lžíci polohrubé mouky. Necháme vzejít kvásek. V druhé misce si smícháme ostatní suroviny potřebné pro přípravu těsta, přidáme kvásek a zpracujeme hladké těsto, které necháme na teplém místě vykynout (trvá to cca 20 minut). Následně těsto přesuneme do misky, kterou jsme potřeli olejem a zakryjeme utěrkou a odložíme do lednice na minimálně 4 hodiny /můžeme si těsto připravit i večer a v lednici může stát i celou noc/.
  2. V případě, pokud se vám nechce čekat za kynutým těstem, jako alternativu můžete zvolit listové těsto, které zakoupíte v obchodě.
  3. Druhý den /nebo po uplynutí 4 hodin/ těsto vyndáme z ledničky a necháme ho na pracovní desce odstát 30 – 40 minut, aby získalo pokojovou teplotu.
  4. Připravíme si nádivku. Mléko, máslo, cukr a vanilku zahřejeme na mírném ohni (hmotu nevaříme, jen ohříváme). Když máme cukr rozpuštěný, odstavíme a za stálého míchání přidáme kokos a necháme vychladnout.
  5. Na pomoučené pracovní desce těsto rozválíme na tenký plát. Do středu umístíme kokosovou náplň a na kokosovou nádivku položíme celou mléčnou čokoládu.
  6. Strany těsta si nařízneme ostrým nožem a začneme postupně překládat jednotlivé části, abychom vytvořili “župan”. Takto připravený koláč necháme ještě kynout cca půl hodinu – nezapomeneme zakrýt koláč utěrkou, aby nám těsto nevyschlo.
  7. Před pečením povrch potřeme rozšlehaným žloutkem, do kterého jsme přidali malé množství vody. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů do zlata.