Suroviny

Těsto:

8 ks

vejce

špetka

sůl

2 šálky

moučkový cukr

3 a 1/3 šálku

polohrubá mouka

2 lžíce

instantní káva (nevařená)

3/4 šálku

uvařená silná černá káva

3/4 šálku

olej

2 a 3/4 lžičky

prášku do pečiva

5 lžic

kakao

Krém:

500 g

máslo

500 g

kondenzované mléko (salko)

Slunečnice:

350 g

slunečnicová semínka loupaná

125 g

máslo

4 lžíce

mléko

5 lžic

kr. cukr

Šlehačkové vrstva:

600 ml

smetana ke šlehání

3 lžíce

kr. cukr

8 lžic

cappuccino

3 lžičky

želatina

Dále budeme potřebovat:

150 g

sušenky

3/4 šálku

silná uvařená káva

100 ml

vodka nebo rum (nebo aroma)

2 lžíce

kr. cukr

Postup receptu

 1. Troubu předehřejeme na 180 stupňů a připravíme si formu na pečení o velikosti 25 x 36 cm. Formu vyložíme papírem na pečení.
 2. Připravíme si těsto:
  Mouku smícháme s kakaem, instantní kávou a práškem do pečiva. Prosejeme přes síto. Žloutky a bílky oddělíme.
 3. Bílky vyšleháme se špetkou soli na tuhý sníh. Ke konci šlehání přidáváme cukrem a mixujeme, následně snížíme rychlost mixéru a přidáváme žloutky. Do vymíchání pěny přidáme prosátou směs sypkých surovin a vařečkou promícháme. Přidáme olej, studenou uvařenou kávu a spojíme.
 4. Připravené těsto navrstvíme na plech a dáme péct. Pečeme cca 35 – 40 minut. Po upečení necháme plech v troubě 10 minut při mírně otevřených dvířkách a následně vyjmeme a necháme na mřížce vychladnout.
 5. Slunečnicová vrstva:
  Máslo, cukr a mléko dáme do hrnce. Ohřejeme, dokud se vše nespojí. Přidáme slunečnicová semínka a smažíme cca 10 minut za občasného míchání. Připravíme si plech, který vyložíme papírem na pečení a navrstvíme slunečnicová semínka. Při 180 stupních pečeme cca 15 minut, dokud semínka nechytí zlatý nádech. Dáváme však pozor, aby se semínka nespálili. Necháme vychladnout.
 6. Karamelová náplň:
  Pokud jsme nesehnali v obchodě už zkaramelizované salko, tak obyčejné dáme vařit po dobu cca 3-4 hodin do vody a následně necháme vychladnout. Máslo utřeme do pěny a postupně přidáme uvařené salko. Důkladně vyšleháme. Do vyšlehané karamelové nádivky přidáme semínka a vařečkou promícháme.
 7. 3/4 šálku uvařené silné kávy smícháme s vodkou (nebo rumem/aroma) a cukrem. Upečené těsto rozdělíme na polovinu. Jednu část těsta polijeme připravenou kávou (1/2) a navrstvíme 1/2 karamelové nádivky. Sušenky namočíme v kávě a ukládáme je na natřenou karamelovou nádivku. Na sušenky navrstvíme druhou polovinu krému a pěkně uhladíme. Druhé těsto položíme na náplň a jemně rukama zatlačíme.
 8. Vrch:
  Želatinu si připravíme podle návodu na obalu – smícháme ji s několika lžícemi vody, když nabobtná, dáme do hrnce a na mírném ohni rozpustíme. Smícháme s cukrem a cappuccinem. Smetanu vyšleháme na tuhý sníh a těsně ke konci přidáme připravenou želatinu – nejdříve přidáme 2 lžíce šlehačky k želatině a až následně želatinu k šlehačce. Důkladně promícháme a navrstvíme na koláč.
 9. Ozdobíme strouhanou čokoládou a odložíme do chladničky ztuhnout. Dobrou chuť!