Suroviny

Těsto:

4 ks

vejce

100 g

kr. cukr

100 g

polohrubá mouka

1 lžička

prášek do pečiva

1 lžička

vanilkový cukr

Ovocný krém:

1 l

pomerančová šťáva nebo džus

10 lžic

kr. cukr

4 bal.

vanilkový pudink

Bílý krém:

500 ml

mléka

70 g

kukuřičný škrob

150 g

kr. cukr

1 bal.

vanilkový cukr

200 ml

smetana ke šlehání

rum nebo vanilkový extrakt

Poleva:

300 ml

smetana ke šlehání

75 g

hořká čokoláda

100 g

čokoláda Milka Noisette

Dále budeme potřebovat:

BEBE sušenky

mléko

Postup receptu

  1. Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Připravíme si formu na pečení o velikosti 39 x 22 cm a vyložíme ji papírem.
  2. Bílka a žloutka oddělíme. Bílka vyšleháme na tuhý sníh. Žloutka utřeme spolu s kr. a vanilkovým cukrem do pěny. Postupně přidáme mouku, kterou jsme si předem smíchali s práškem do pečiva. Nakonec přimícháme vyšlehané bílka – jen vařečkou a takto připravené těsto navrstvíme do formy. Dáme péct cca na 15-20 minut – průběžně kontrolujeme. Upečené těsto necháme vychladnout.
  3. Bílý krém:
    300 ml mléka dáme na oheň, přidáme kr. a vanilkový cukr – necháme ho rozpustit. Kukuřičný škrob dáme do zbylého mléka, důkladně vymícháme, abychom neměli hrudky. Když máme cukr rozpuštěný, přidáme rozmíchaný kukuřičný škrob a uvaříme hustý krém.
    Do smetany přidáme rum nebo extrakt a vyšleháme tuhou hmotu, kterou přimícháme vařečkou do vychladlého bílého krému. Odložíme do chladničky.
  4. Do 700 ml šťávy nebo džusu přidáme cukr a na ohni ho necháme rozpustit. 300 ml šťávy smícháme s pudinkovým práškem a důkladně smícháme, abychom neměli hrudky. Takto utřené pudinkové prášky přidáme k ohřáté šťávě a uvaříme hustou hmotu, kterou ihned navrstvíme na upečený plát těsta. Pěkně uhladíme a naskládáme sušenky, které jsme namáčeli v mléce.
  5. Takto navrstvený koláč necháme vychladnout. Když má koláč pokojovou teplotu, navrstvíme bílý krém a pěkně uhladíme. Odložíme do chladničky ztuhnout.
  6. Když máme koláč pořádně vychlazený, můžeme si připravit polevu. Smetanu na mírném ohni zahřejeme (pozor! nesmí vřít) a odstavíme z ohně. Přidáme na kousky nalámanou čokoládu (hořkou čokoládu i čokoládu Milka) a mícháním ji rozpustíme. Čokoládovou hmotu necháme mírně vychladnout a navrstvíme ji na koláč. Necháme ztuhnout a podáváme. Dobrou chuť!