Suroviny

Těsto:

160 g

máslo

400 g

kr. cukr

4 ks

vejce

160 ml

mléko

210 g

polohrubá mouka

3 lžíce

kakao

1 lžička

prášek do pečiva

1/2 lžičky

jedlé sody

špetka

sůl

Vanilkový krém:

9 g

želatina

240 ml

mléka

1 lusk

vanilka

4 ks

žloutky

80 g

kr. cukr

1 lžička

vanilková esence

300 ml

smetana

1 bal.

vanilkový cukr

2 bal.

ztužovač

Čokoládový krém:

9 g

želatina

2 ks

žloutky

90 g

kr. cukr

250 ml

mléka

200 g

čokoláda na vaření

300 ml

smetana ke šlehání

2 bal.

ztužovač

Vrch:

čokoláda

Postup receptu

 1. Připravíme si těsto. V misce si smícháme mouku, sůl, kakao, prášek do pečiva a sodu.
 2. Máslo s cukrem si vymícháme do pěny, přidáme jedno vajíčko po druhém a následně přidáváme smíšenou sypkou směs střídavě s mlékem.
 3. Takto připravené těsto si navrstvíme na plech o velikosti 24 x 37 cm, který jsme si vyložili papírem. Dáme péct do předem vyhřáté trouby na 180 stupňů cca 30 – 35 minut.
 4. Upečené těsto vyjmeme a necháme vychladnout. Vychladlé rozřízneme příčně na polovinu.
 5. Připravíme si bílý krém. Želatinu si připravíme podle návodu. Vanilkový lusk rozřízneme na polovinu a pomocí nože vyjmeme vnitřek. Dáme ho do mléka, které si na ohni zahřejeme. V druhé misce si smícháme žloutky s cukrem a vanilkovou esenci za pomoci mixéru a pomalu je vmícháme do teplého mléka za stálého míchání. Na mírném ohni vaříme dokud hmota nezhoustne (cca 15 minut).
 6. Hustou hmotu odstavíme a necháme mírně vychladnout. Následně ji přidáváme k želatině a smícháme. Necháme zcela vychladnout. Vychladlou hmotu mixérem prošleháme. V druhé misce si vymícháme smetanu se ztužovačem a vanilkovým cukrem a lehce spojíme oba hmoty spolu.
 7. Takto připravený krém navrstvíme na jeden plát těsta a položíme na nádivku druhý plát těsta. Mírně zatížíme a necháme chvíli postát, dokud si nepřipravíme čokoládovou nádivku.
 8. Želatinu si připravíme podle návodu. Mléko dáme do hrnce a dáme ohřát. V misce si vyšleháme žloutky s cukrem a pomalu přiléváme teplé mléko za stálého míchání. Tuto hmotu dáme na oheň a povaříme cca 10 – 15 minut (hmota nám nesmí vřít – jen ohříváme).
 9. Když máme hmotu mírně hustou přidáváme ji k rozpuštěné želatině. Spojíme a přidáme nalámanou čokoládu, kterou mícháním rozpustíme. Necháme vychladnout.
 10. Když je hmota studená, mixérem vyšleháme. V druhé misce si vyšleháme šlehačku se ztužovačem a oba hmoty vařečkou spojíme.
 11. Takto připravený krém navrstvíme na vrch koláče a pěkně uhladíme. Dáme do lednice ztuhnout na cca 5 hodin (nejlépe na celou noc). Vrch ozdobíme podle sebe – např. strouhanou čokoládou. Dobrou chuť!