Suroviny

Těsto:

1 kg

polohrubá mouka

125 ml

mléka

125 g

bílý jogurt

5 ks

žloutku

1,5 šálku

kr. cukr

300 g

máslo

30 g

čerstvé droždí

špetka

sůl

Tvarohová náplň:

500 g

tvaroh

100 g

moučkový cukr

1 bal.

vanilkový cukr

1 ks

vejce

1 lžíce

kukuřičný škrob

Maková nádivka:

1 šálek

mák (250 ml)

1 lžíce

moučkový cukr

2 lžíce

kakao

4 lžíce

smetana ke šlehání

voda

Postup receptu

  1. Do misky si dáme droždí, přidáme cukr (1 lžíce), zalijeme teplým mlékem a spojíme. Přidáme jogurt a nakonec i mouku (500 g). Spolu to promícháme a necháme odstát na teplém místě. Když se objem hmoty zvětšil o polovinu, přidáme sůl a žloutky, zbylý cukr, rozpuštěné máslo a druhou polovinu mouky. Důkladně smícháme. Těsto by mělo být měkké, nemělo by se lepit na ruce. Necháme na teplém místě nakynout.
  2. Vykynuté těsto si na pomoučeném vále rozválíme a vykrajujeme kolečka. Kolečka ukládáme na plech, který jsme si vystlali papírem. Do středu si uděláme důlek a navrstvíme makovou nádivku, cukrářským sáčkem navrstvíme i tvarohovou nádivku.
  3. Tvarohová náplň: tvaroh si vymícháme s moučkovým a vanilkovým cukrem. Vajíčko si smícháme s kukuřičným škrobem a nakonec ho přidáme k tvarohu.
  4. Maková náplň: mák zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut odstát. Následně mák přecedíme přes síto, přidáme cukr, kakao a smetanu – dáme na oheň a vaříme do zhoustnutí.
  5. Takto připravené koláče pečeme při teplotě 200 stupňů pěkně do zlata. Upečené můžeme posypat moučkovým cukrem. Dobrou chuť!