Suroviny

Masové kuličky:

500 g

mleté maso (ideálně kombinace vepřové a hovězí)

200 g

rýže

3 ks

vejce

2 lžíce

hladká mouka

2 lžičky

sůl

½ lžičky

majoránka

špetka

mletý pepř

Omáčka:

1 ks

cibule

1 kg

rajčatový protlak

100 ml

mléko

5 ks

hřebíček

cukr, sůl na dochucení

Postup receptu

  1. Ze všeho nejdříve si uvařte rýži, kterou nechte následně vychladnout. Ve velké míse smíchejte mleté maso, rýži, vejce, mouku, sůl a pepř. Všechny suroviny pořádně promíchejte a vložte na půl hodiny do lednice.
  2. Z odleželé masové směsi tvořte kuličky – lepení masa na ruce zabráníte vlažnou vodou, do které si ruce namáčejte. Cibuli očistěte a rozkrájejte ji na čtvrtiny. Vložte do hrnce, zalijte vodou (asi 1 liter), přidejte hřebíček a sůl a přiveďte k varu.  Poté do vroucí směsi přidejte rajčatový protlak a důkladně rozmíchejte.
  3. Masové kuličky vložte do hrnce s omáčkou a vařte asi 25 minut. Aby se masové kuličky nerozpadly, stáhněte plamen tak, aby omáčka mírně probublávala.
  4. Jakmile jsou kuličky hotové, vyjměte je z hrnce. Omáčku zahustěte jíškou z mouky. Na závěr přilijte mléko, dochuťte cukrem, případně solí a pár minutek nechte omáčku povařit. Omáčku sceďte a můžete podávat.

Tipy na vylepšení omáčky:

Tento recept na omáčku se vyznačuje svou sladkostí, ochutit ji můžete i skořicí. Jestliže sladké chutě omáčky moc nepreferujete, uberte cukru a hřebíčku.

Aby byly kuličky šťavnaté, vybírejte maso spíše prorostlejší tukem a vždy ho pro lepší a výraznější chuť zkombinujte půl na půl – vepřové a hovězí.

Aby se kuličky nerozpadaly a lépe se s nimi pracovalo, můžete do nich přidat trochu strouhanky.

V případě, že je omáčka stále řídká, jednoduše přidejte více mouky k zahuštění – může se tak stát po přidání mléka.

Věříme, že vám recept bude chutnat. Dobrou chuť.