SUROVINY

Korpus:

200 gmarina keksy

120 gmáslo

Krém:

500 gtvaroh

40 ghladká mouka

280 gkrystalový cukr

1 ksvanilkový lusk

1 ks (citrón)citronová kůra

3 ksvejce

250 gborůvky

Ovocná poleva:

375 gbobulové ovoce

100 gkrystalový cukr

1/2 ksvanilkový lusk

2 lžícevoda

2 lžičkykukuřičný škrob

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Totrovú formu (průměr 20 cm) vymažeme máslem a vyložíme pečícím papírem včetně boků.
  2. Sušenky rozdrtíme nebo rozmixujeme a přimícháme k nim rozpuštěné máslo. Sušenkovú směs vložíme do dortové formy a utlačíme po celé formě včetně boků.
  3. Krém: Do misky vložíme tvaroh a krátce pomixujeme. Přidáme mouku a znovu krátce pomixujeme. Dále přidáme krystalový cukr, zrníčka z vanilkového lusku, nastrouhanou citrónovou kůru a znovu krátce mixujeme. Postupně přidáme vejce pokojové teploty a mixujeme. (Krém nemixujeme dlouho proto, aby se tam nedostalo hodně vzduchu a při pečení nepopraskal.) Nakonec přidáme borůvky a ručně promícháme.
  4. Tvarohovou hmotu vložíme do formy na sušenkový korpus a pečeme 70 minut při teplotě 140 ° C.
  5. Po dopečení otevřeme troubu na cca 20 cm a necháme koláč odpočívat 2 hodiny ve vypnuté troubě. Po 2 hodinách vložíme koláč do lednice na další 4 hodiny.
  6. Polevu na koláč připravíme smícháním 125 g bobulového ovoce, krystalového cukru, zrníček z vanilkového lusku a 2 lžic vody. Přivedeme do varu a vaříme 5 minut. Pak přidáme zbylých 250 g ovoce a znovu přivedeme do varu. Nakonec zahustíme kukuřičným škrobem, který jsme rozmíchali s 2 lžičkami vody.
  7. Jemně vychlazenou polevu nalijeme na koláč.