SUROVINY

Základ:

2 bal.listové těsto

Jablečná nádivka:

1 kgjablka
3-4 PLkr. cukr
2 PLdětská krupice
1/2 lžičkyskořice

Tvarohová náplň:

750 gtvaroh
3-4 PLkr. cukr
1/2 kscitron – kůra
1 bal.vanilkový cukr

Maková nádivka:

300 gmletý tvaroh
4 PLkr. cukr
200 mlmléka
1/2 kscitron – kůra

Na potření:

200 mlzakysaná smetana

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Jablečná nádivka:
  Jablka očistíme, přidáme cukr a skořici a dusíme do měkka. Podušené zahustíme dětskou krupicí, chvíli povaříme a odstavíme. Necháme vychladnout.
 2. Maková nádivka:
  Mléko ohřejeme, přidáme cukr, nastrouhanou citronovou kůru a nakonec přidáme i mák. Promícháme, odstavíme a necháme vychladnout.
 3. Tvarohová náplň:
  Všechny suroviny na přípravu tvarohové náplně smícháme v misce.
 4. Listové těsto rozválíme na tenký plát (uděláme 4 velké pláty, pečeme na velkém plechu 25 x 30 cm). Upečeme při teplotě 180 stupňů dozlatova, před pečením nezapomeňte popíchat listové těsto vidličkou, aby se příliš nenafúklo.
 5. Na větší plech položíme plát těsta, potřeme ho zakysanou smetanou, navrstvíme makovou nádivku, položíme druhý plát těsta, potřeme smetanou, natřeme jablečnou náplň, položíme plát, znovu ho potřeme smetanou a navrstvíme tvarohovou nádivku. Položíme poslední plát těsta a jemně ho zatlačíme, abychom vytlačili všechen vzduch.
 6. V originálním receptu je uvedeno, že se to peče až po naplnění všemi náplněmi, já jsem pekla prve listové těsto a tak jsem vrstvila. Koláč stál asi 4-5 hodin a listové těsto krásně změklo (navsáklo náplněmi). Vrch bohatě posypte cukrem a můžeme podávat.