SUROVINY

Halušky:

1 ksstředně velká cuketa (cca 300g)
1 ksvejce
3 lžíceSolamylu
8 vrchovatých lžichladké mouky
1 lžičkasoli
1 lžičkasušeného česneku

Dále:

uzené maso
anglická slanina
cibule
zakysaná smetana
česnek

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Cuketu nastrouhám na jemném struhadle (mladou neloupu, starší kousky s tvrdou slupkou oloupu a vydlabu), nezbavuju tekutiny!!!, přidám vejce, sůl, sušený česnek, Solamyl a mouku a umíchám řidší těsto. Do vroucí osolené vody vhodím zkušební mininoček, pokud se rozvaří, přidám ještě mouku. Poté těsto vyškrábnu do haluškovače a plastovou stěrkou protlačím do vroucí vody. Ode dna podeberu, aby halušky nepřisedly ke dnu a vařím, dokud všechny nevyplavou. Jsou téměř v mžiku hotové. Pak vyberu cedníkem a ihned zchladím ve studené vodě, aby se úplně “nerozblemcaly”.
  2. Hotové promíchám s na kostičky nakrájeným orestovaným uzeným špekem (samozřejmě vše i s rozehřátým tukem, halušky to krásně oddělí, promastí a ovoní). Dneska jsem je servírovala s bryndzou a na kostičky nakrájenou a orestovanou anglickou slaninou.
  3. Na toto množství stačí cca 150g uzeného masa, anglické slaniny nebo špeku a 1 středně velká cibule. Přidám 2 lžíce zakysané smetany, dle chuti dosolím a dochutím sušeným česnekem, opět promíchám a ihned servíruji.
  4. Těsto na halušky připravuji a zavařuji po dávkách, aby nezřídlo.