Máme tady podzim a s ním i dýňovou sezónu. Dýně jsou skvělé na vaření, na pečení, ale také jako dekorace nebo podzimní výzdoba. Receptů z dýně jsem vyzkoušela za ty roky hodně a spoustu z nich už na mém blogu najdete. Přesto se snažím s každým podzimem zkusit něco nového. Tentokrát to vyhrály muffiny  

Pro mě je muffin symbol sladké snídaně. Tento dýňový je krásně vláčný, voňavý a měkoučký. Jako obvykle jsem si k němu přidala kelímek bílého jogurtu a úžasná snídaně byla na světě. Nicméně pokud si ho dáte odpoledne k čaji nebo hrnku kávy, nebude chutnat o nic hůř. Můžete si ho ještě „vytunit“ slaným karamelem. 

Do muffinů budete kromě jiného potřebovat dýňové pyré. Snadno si ho připravíte doma a použít můžete různé druhy dýně. Má oblíbená je hokaido nebo muškátová. Dýňové pyré můžete připravit v troubě, stačí dýni rozkrojit na polovinu, vydlabat semínka a při teplotě 180 stupňů upéct do měkka. Nebo ji můžete uvařit v páře, v tomto případě je obvykle více vodnatá. Teplou dýni pak rozmixujte (bez slupky) na jemné pyré. Nespotřebované pyré můžete uchovat v lednici nebo na delší dobu zamrazit. 

Dýňové muffiny (12 ks):

(hrnek nebo hrnkové odměrky o objemu 240-250 ml)

1 a 3/4 hrnku polohrubé mouky

1 lžička prášku do pečiva

1/2 lžičky jedlé sody

1/2 lžičky soli

1 hrnek třtinového cukru

1/2 hrnku sekaných vlašských nebo pekanových ořechů

1/4 lžičky muškátového oříšku

1 a 1/2 lžičky skořice

——————————————————————-

2 velká vejce

1 hrnek dýňového pyré (viz. výše)

1/2 hrnku rostlinného oleje (slunečnicový, řepkový)

Ořechová drobenka:

1/3 hrnku vlašských nebo pekanových ořechů

1/3 hrnku třtinového cukru

1 lžička skořice

1/4 hrnku změklého másla

1/4 hrnku polohrubé mouky

Troubu předehřejte na 170 stupňů, formu na muffiny vyložte papírovými košíčky. Volte raději nějaké vyšší, díky drobence budou muffiny větší. 

V míse smíchejte všechny suché suroviny uvedené nad čarou. Odložte stranou. 

V jiné misce společně prošlehejte vejce, pyré a olej. Vlijte do suché směsi a stěrkou dobře promíchejte, nešlehejte. Těsto rozdělte do připravených košíčků. 

Drobenku připravte promixováním uvedených surovin a rozdělte na těsto v košíčcích. Pokud chcete zachovat větší kousky ořechů, tak nejdříve vše promixujte bez ořechů a pak je jen ručně vmíchejte. 

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 25 minut, špejlí si ověřte, zda jsou propečené. Nechte chvilku vychladnout ve formě, pak přendejte na tácek.