Kakaovo-mandlový košíček z křehkého těsta plněný čokoládovým krémem. To je extra porce kakaa pro milovníky čokolády. A protože tu hraje hlavní roli, je potřeba vybrat opravdu fajnovou čokoládu. Jak s oblibou říkám na kurzech, z figurky Mikuláše nebo velikonočního zajíčka dobrý čokoládový krém neuděláte  

Kvalitní a dobrou čokoládu dnes koupíte běžně na cukrářských eshopech, ale některé druhy i v běžném obchodě. Moje oblíbená je belgická od firmy Callebaut, která se prodává v malých pecičkách a snadněji se tak rozpouští.

Čokoládové košíčky (12 ks)

Křehké kakaové těsto: 

90 g másla 

45 g moučkového cukru 

40 g žloutků (2 – 3 žloutky) 

100 g hladké mouky

20 g mletých mandlí

20 g kakaa

špetka soli

+ luštěniny na slepé pečení a pečící papír (košíčky)

Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem a žloutky. Není třeba do pěny, jen aby se suroviny dobře spojily. V misce smíchejte prosátou mouku, sůl, mandle a kakao. Přisypte k máslové směsi a při nízkých otáčkách míchejte, až se vytvoří těsto. Překlopte na lehce pomoučněnou plochu a rychle dopracujte. Zabalte do folie a dejte alespoň na hodinu do lednice vychladit (klidně i přes noc). 

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formu na muffiny, množství těsta by mělo stačit na 12 košíčků.

Vychlazené těsto rozválejte, vykrojte kolečka a vyložte jimi muffinovou formu. Kolečka je potřeba vykrojit větší, než je průměr otvorů ve formě, aby vytvořila i okraje košíčků. Těsto lehce vmáčkněte do formy a upravte. Na těsto položte kousek pečícího papíru nebo papírový košíček na cupcakes a nasypte suché luštěniny. Díky tomu si košíček zachová svůj tvar a nevyběhne do výšky. Dejte péct do vyhřáté trouby na 12 – 15 minut. Délka pečení závisí na velikosti formiček a síle těsta. 

Upečené košíčky nechte vychladnout ve formě, pak sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte. Po úplném vychladnutí je můžete plnit krémem nebo uschovat na později do mrazáku.

Čokoládová náplň:

175 g hořké čokolády 60%

100 g mléčné čokolády

150 g smetany ke šlehání 33%

30 g másla

špetka soli

Smetanu, máslo a sůl dejte do kastrůlku a na mírném ohni přiveďte k varu.

Obě čokolády dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Pokud nepoužíváte čokoládu v peckách, nasekejte ji na malé kousky. Stěrkou míchejte tak dlouho, dokud se nevytvoří hladký krém. V krému by neměly být patrné kousky čokolády, směs by měla hladká a lesklá.

Nalijte do upečených košíčků a nechte přes noc při pokojové teplotě ztuhnout. Ozdobte dle vlastní fantazie, já jsem použila kakaové boby a kousky čokolády.

Já jsem košíčky připravovala v těch velkých vedrech, takže jsem je šoupla raději do lednice, proto nejsou na některé fotce lesklé. Nicméně servírují se při pokojové teplotě, aby byla náplň hezky vláčná.