Nebojte, nepustila jsem se do výroby domácí nutely ani ořechové másla. Tahle pasta se sice vyrábí hodně podobně, ale používá se především k ochucení krémů, šlehaček nebo do domácích sušenek. A protože ji brzy budete potřebovat do jednoho z mých receptů, křupavých větrníčků, rozhodla jsem ji přidat na blog jako samostatný příspěvek.

V zahraničí se dá běžně koupit hotová, tady u nás jsem na ni zatím ještě nenarazila. Je pravda, že jsem až tak moc nepátrala, protože její výroba není zas tak složitá. Potřebovat budete jen dvě ingredience – lískové oříšky a krupicový cukr. Pasta se dá připravit i z jiných ořechů, případně ze směsi různých druhů, lískové jsou ale nejběžnější.

Kromě ořechů a cukru budete ještě potřebovat výkonný mixér nebo food procesor.

Lískooříšková pasta:

200 g lískových oříšků (loupané i neloupané koupíte např. tady)

200 g cukru krupice

Troubu předehřejte na 170 stupňů (horkovzduch 150 stupňů). Oříšky rozložte na plech a dejte asi na 8-10 minut do vyhřáté trouby. Během pečení kontrolujte, občas prohrábněte, slupky by měly začít pomalu praskat. Ještě teplé ořechy promněte v utěrce, aby se zbavily slupek. Většina půjde dobře, zbytek pak musíte doladit rukama. Oloupané ořechy dejte zpátky do trouby ještě na několik minut, aby se opekly. Je potřeba hlídat, občas prohrábnout, aby se nespálily. Délka závisí na kvalitě a velikosti ořechů.

Můžete samozřejmě použít i ořechy loupané, ty pak stačí jen opražit a krok s loupáním si ušetřit 

Připravte si arch pečícího papíru nebo silikonovou podložku vhodnou na pečení. Do kastrolu se silným dnem dejte cukr a na mírném ohni pomalu utavte na karamel. Do něj pak přidejte ořechy a krátce promíchejte. Doporučuji na to dřevěnou vařečku. Směs ořechů a karamelu vyklopte na připravený papír a nechte zcela vychladnout.

Studenou směs dejte do mixéru, robota či food procesoru a začněte mixovat. Zpočátku je to docela rámus, karamel je tvrdý. V první fázi budete mít hrubší prášek, je potřeba ale mixovat dál, až se z ořechů začne postupně uvolňovat olej a pomalu se mění na pastu. Pokud jste někdy připravovali domácí ořechové máslo, postup je stejný. Doporučuji mixér po chvilkách vypnout, nenechat ho běžet dlouho v kuse. V žádném případě nepřidávejte do směsi žádnou tekutinu (vodu ani olej).

Hotovou pastu přendejte do sklenice a uzavřenou uchovávejte v chladu. Některé zdroje uvádějí, že je možné skladovat při pokojové teplotě, já mám radši uloženo v lednici.

Pastu můžete použít do krémů, šlehaček či domácí zmrzliny, skvěle se hodí i do nepečených dezertů nebo sušenek. Nebo zkuste můj recept na křupavé větrníčky s lískooříškovým krémem