Před sebou máme asi nejsladší období v roce, pečení a následně i konzumace vánočního cukroví. Pokud patříte k rodinám, kde se peče, a to Vy jistě patříte, tak budete mít za pár dnů sladkého plné zuby  A právě pro tento případ mám pro Vás mimořádně jeden slaný recept na křupavé škvarkové placky.

Hned na úvod musím přiznat, že tenhle recept i placky jsou celé v režii mé maminky. Já jsem se na přípravě podílela jen jako fotograf, zapisovatel a následně samozřejmě jako hlavní ochutnávač. Což nebylo vůbec nutné, protože tyhle placky se u nás pečou už léta a jsou naprosto skvělé. Tedy za předpokladu, že nedáváte přednost nakynutých měkkým „buchtám“. Tyhle placky jsou vyválené pěkně do tenka, aby po upečení byly krásně křupavé.

Těsto sice obsahuje droždí, ale nenechává se kynout. Ihned po vypracování se rozválí a vykrajuje na placky. Do těsta se přidávají škvarky jen nasekané, nikoliv mleté. Ideální chuť pak dosáhnete použitím sádla, ale můžete přidat i olej nebo máslo. Nejlepší jsou placky samozřejmě hned po upečení, ale skvěle chutnají i druhý den. 

Na těsto si připravte:

450 g hladké mouky

1/2 lžičky soli

špetka mletého pepře

špetka mletého kmínu

1 malé vejce

120 – 130 g škvarků, nasekaných na malé kousky

170 g sádla (másla, oleje)

kvásek: 250 ml mléka, 1 lžička cukru, 20 g čerstvého droždí

Troubu předehřejte na 190-195 stupňů, 2-3 plechy vyložte pečícím papírem.

Do vlažného mléka rozmíchejte lžičku cukru, přidejte droždí a nechte vzejít kvásek.

Do mísy prosejte mouku se solí a kořením. Přidejte vejce, rozehřáté sádlo (tuk) a nasekané škvarky. Nakonec přilijte kvásek a vypracujte hladké, nelepivé těsto. V případě potřeby přidejte trochu mouky nebo naopak mléko.

Těsto nenechávejte kynout, oddělte si část, rozválejte na placku o síle 4-5 mm a vykrajujte kolečka o průměru cca 8 cm. Stačí na to sklenička nebo hrnek. Těsto není potřeba při válení ani podsypávat. Vykrojené placky vyskládejte na plech, naznačte nožem nebo rádýlkem mřížku a dejte hned péct do trouby na 15-20 minut. Ke konci pečení placky otočte (ne plech), aby se opekly z obou stran.

Nepřipravujte si všechny plechy s plackami najednou, ale postupně, tak jak se bude dopékat předchozí várka v troubě. Placky by totiž při čekání na plechu hodně vykynuly a ztratily tak svoji křupavost. 

Po vytažení z trouby nechte placky chvilku vychladnout na plechu, pak přendejte na tácek či chladicí mřížku. Já se obvykle neudržím a jím ještě teplé  Placky můžete samozřejmě i zamrazit.