Když jsem se před lety zajímala o zdravou výživu a bio potraviny, narazila jsem na tyhle slané krekry ze špaldové mouky s lněnými semínky. Okamžitě jsem si je zamilovala a od té doby je peču pravidelně. Špaldová mouka jim dodává lehce oříškovou chuť, díky máslu jsou křehké a lněná semínka v nich krásně křupou. Zapomeňte na předsudky, že co je zdravé, nemůže být dobré 

Příprava je rychlá a jednoduchá a stačit Vám bude jen několik surovin. Krekry jsou skvělé jen tak sami o sobě, ale perfektně se hodí k různým dipům či pomazánce. Jen pozor, jsou lehce návykové a taky dost syté. Vyzkoušela jsem i variantu se sezamový semínky, ale lněné jsou prostě lepší 

Autorem receptu je Hanka Zemanová a najdete ho v její knize Bio Abecedář. Což je mimochodem úžasná knížka, která obsahuje kromě spousty zajímavých receptů, mnoho dalších informací. Přestože dnes už není můj zájem o „zdravější“ výživu tak intenzivní, k této knížce se stále ráda vracím.

Na slané krekry si připravte (3 plechy):

250 g celozrnné špaldové hladké mouky

100 g másla

2 lžíce olivového oleje

100 ml vody

1-1,5 lžičky mořské soli

velká hrst lněných semínek

Do mísy prosejte mouku se solí, přidejte lněná semínka a promíchejte. Přidejte lehce změklé máslo, olej a vodu. Vypracujte hladké a nelepivé těsto, které nechte asi 30 minut odležet v lednici. Těsto se dobře zadělává v gumových rukavicích, nelepí se tak na ruce. 

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dva až tři plechy vyložte pečícím papírem.

Těsto rozválejte na slabo, můžete lehce posypávat moukou. Čím budete mít těsto slabší, tím budou krekry křehčí a křupavější. Radýlkem rozkrájejte na krekry a přendejte na plech.

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut, dobře hlídejte. Délka pečení je závislá na velikosti a síle  sušenek.

Můžete servírovat hned po upečení, skladujte v uzavřené dóze.

inspirace z knihy BioAbecedář od Hanky Zemanové