Patřím k velkým milovníkům oříšků a semínek a tak zkouším občas různé alternativy slaných krekrů a sušenek. Alespoň tak trochu vyvážím všechno to sladké, které pořád připravuji. Až do této chvíle byly u mě jasným favoritem špaldové krekry s lněným semínkem, ale po první várce těchto semínkových jsem je musela odsunout na druhou příčku  

Krekry jsou jedním slovem úžasné, tedy za předpokladu, že máte rádi křupavá semínka. Je jich tam celkem pět druhů a tvoří většinu „těsta“. Kromě semínek se přidává pouze malé množství ovesných vloček a celozrnné mouky. Těsto drží pohromadě díky troše vody, olivového oleje a lžičce medu. Měla jsem trochu obavu, zda se těsto nebude drolit, ale je to v pohodě. 

Krekry jsou velmi „jedlé“, ale pozor také hodně syté. Díky semínkům obsahují zdravé tuky, což ovšem neznamená, že jsou dietní. Každopádně je to určitě zdravější varianta, než kupované pražené oříšky nebo chipsy.  

Semínkové krekry (cca 40-50 ks):

40 g dýňových semínek

40 g slunečnicových semínek

30 g sezamových semínek

30 g lněných semínek

35 g ovesných vloček

70 g celozrnné hladké mouky (špaldové, pšeničné)

½ lžičky soli

¼ lžičky černého pepře

⅛ lžičky prášku do pečiva

2 lžíce olivového oleje

4 lžíce studené vody

1 lžička medu

Troubu předehřejte na 180 stupňů, připravte si dva plechy a tři archy pečícího papíru.

V míse smíchejte všechny suché ingredience, koření i prášek do pečiva a dobře promíchejte. Přidejte olivový olej, vodu a med a vypracujte nelepivé těsto. Můžete vařečkou, lépe se pak dopracuje rukama. Těsto by se nemělo drolit ani být příliš „mokré“. V případě potřeby přidejte kapku vody nebo trochu mouky.

Těsto si rozdělte na polovinu a každou z nich vyválejte mezi dvěma archy papíru do tenké placky. Čím tenčí, tím pak budou krekry křupavější. Rádýlkem nebo nožem rozkrájejte placku na přibližně stejné čtverce či obdélníky. Jednotlivé krekry pak od sebe lehce oddělte a nechte mezi nimi místo, aby se hezky opekly ze všech stran. 

Dejte péct do vyhřáté trouby na 12-15 minut (v závislosti na velikosti krekrů), až jsou hezky do zlatova a do křupava. Nechte vychladnout a můžete se hned pustit do zobání. Uchovávejte v uzavřené dóze, tedy za předpokladu, že Vám nějaké zbydou