Vždycky jsem si myslela, že tenhle krém bude něco podobného jako náš puding. No a protože puding od dětství bytostně nesnáším, receptům s tímto krémem jsem se záměrně vyhýbala. Tedy až do doby, co jsem krém poprvé chutnala. Je naprosto dokonalý, jemný, krásně krémový, plný vanilkové chuti a lehce ovoněný citronovou kůrou. Nikdy v životě by mě nenapadlo dát do podobného krému citron, ale je neuvěřitelné, co to s ním udělá. 

Suroviny potřebné na krém i postup přípravy jsou opravdu podobné našemu pudingu, výsledek se ale nedá srovnat. Základem je mléko, cukr, vejce, mouka či škrob a neměla by chybět ani pravá vanilka. Receptů koluje opravdu hodně, krém můžete najít také pod názvem „pastry cream“ nebo „creme patissiere“. Asi zásadní rozdíl mezi recepty je, zda použijete celá vejce nebo jen žloutky. Mě je více sympatická varianta se žloutky, jen doufám, že Vás nevyděsí jejich množství, protože jich budete potřebovat devět. Věřte mi ale, stojí to za to  Zbylé bílky můžete zamrazit a později použít třeba na makronky, bezé roládu nebo třeba sníh do kremrolí. 

Krém se dobře doplňuje s čerstvým ovocem a křehkým lineckým těstem, které díky němu krásně zvláční. Připravit si můžete malé tartaletky nebo velký koláč. Recept na linecké těsto jsem použila stejný jako u citronových tartaletek. Protože ale nemám ráda u receptů odkazy na jiné stránky, prostě jsem recept opsala :o)

Na křehké těsto budete potřebovat:

140 g másla

70 g moučkového cukru

60 g žloutků (2 – 3 žloutky)

210 g hladké mouky

citronová kůra (citronový olej)

špetka soli

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem, citronovou kůrou a žloutky, ne úplně do pěny, jen aby se suroviny pěkně spojily. Pak přisypte mouku se solí a krátce prošlehejte, aby vznikla „drobenka“. Hmotu přesuňte na lehce pomoučněnou plochu a rychle zpracujte do kompaktního těsta. Já si pomáhám plastovou stěrkou, těsto se nelepí na ruce a během chvilky je spojené. Snažte se nepřidávat mouku. Množství žloutků je  v tomto receptu záměrně uvedeno v gramech, protože velikost vajec se může lišit. Pokud bude žloutků více, těsto se Vám bude příliš lepit, v opačném případě bude suché a drolivé. 

Hotové těsto zabalte do folie a dejte na 15 – 20 minut do lednice. Nemělo by úplně ztuhnout, aby se s ním dobře pracovalo.

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formy na tartaletky, uvedené množství vystačí na 9 tartaletek o průměru 10 cm nebo na jednu koláčovou formu o průměru 24 – 25 cm. Pokud máte formy s nepřilnavým povrchem, není nutné vymazávat. Dále budete potřebovat luštěniny na slepé pečení a pečící papír.

Zchladlé těsto si můžete rozdělit na odpovídající počet formiček a každou část vyválet zvlášť. Nebo rozválejte polovinu těsta a současně přeneste na polovinu formiček. Těsto lehce vmáčkněte do formičky a upravte okraje. Přikryjte kouskem pečícího papíru a dno vyložte suchými luštěninami. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 15 minut, až jsou tartaletky krásně do zlatova. Délka pečení je závislá na velikosti formiček, velká koláčová forma bude chtít určitě o pár minut déle.

Tartaletky nechte chvilku vychladnout, sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte, pozor, jsou velmi křehké. Po úplném vychladnutí je můžete plnit krémem nebo uschovat na později do mrazáku. 

Krém „patisserie“:

500 ml mléka (polotučné nebo plnotučné)

citronová kůra nebo citronový olej

vanilkový lusk

180 g žloutků (asi z 9 vajec)

150 g krupicového cukru

50 g hladké mouky

Vanilkový lusk podélně rozřízněte a nožem vydlabejte zrníčka. Uvařte společně s mlékem a citronovou kůrou. Žloutky našlehejte v míse s cukrem, pak přimíchejte mouku. Vystačíte si s ruční metličkou, šlehač není potřeba. Nalijte asi čtvrtinu horkého mléka do mísy s našlehanými žloutky a dobře promíchejte. Směs vlijte do kastrolu se zbývajícím mlékem, dobře promíchejte a na mírném ohni nechte za stálého míchání vařit. Až začne krém bublat, vaříme asi 10 minut. Krém přelijte do mísy, přetáhněte folií a nechte vychladnout. Můžete si připravit i den předem. 

Po vychladnutí krém vyšlehejte a naplňte tartaletky. Množství krému by mělo vystačit na cca 9 tartaletek. Nicméně pokud Vám zbude, můžete uchovat uzavřený v lednici. Případně malý zbytek prostě sníst, stejně jako jsem to udělala já 

Tartaletky nazdobte dle vlastní fantazie čerstvým ovocem, skvěle se k tomu hodí jahody, maliny nebo borůvky, v létě pak třeba rybíz nebo ostružiny. Aby se ovoce krásně lesklo a v řezu neokoralo, můžete ho potřít meruňkovou glazurou. Stačí jen pár vteřin ohřát 2 – 3 lžíce meruňkové marmelády v mikrovlnné troubě, zamíchat a štětcem nanést na ovoce. 

inspirace z kurzu www.olakala.cz

Tartaletky je dobré nechat alespoň den rozležet v lednici, tak to vydržte :o)