Dnes mám něco pro milovníky čokolády, mezi které se hrdě hlásím i já. Křehké linecké košíčky plné jemného čokoládového krému s malým kopečkem pravé šlehačky, to jsou čokoládové tartaletky. Po citronových a ovocných tartaletkách, které už jsem Vám ukázala, tak přišla řada i na tyhle čokoládové. Těžko říct, které z nich jsou nejlepší, ideální je ochutnat od každé alespoň malý kousek 

Možná Vás to překvapí, ale právě tyhle čokoládové jsou nejméně sladké. V receptu je použita 70% čokoláda, takže náplň není přeslazená. Já osobně nedávám cukr ani do šlehačky, takže příjemně vynikne chuť čokolády. 

Recept i příprava košíčků je stejná jako u předchozích dvou druhů tartaletek, pouze je část mouky nahrazena kakaem, dobrým a kvalitním kakaem :)) Človek by řekl, že už je to v dnešní době samozřejmost, ale pořád se u nás prodává ješte dost nekvalitních surovin. 

Čokoládová náplň je poměrně jednoduchá, je to vlastně jen směs čokolády, smetany, medu, kousku másla a koření. Jako vždy si můžete košíčky připravit i několik dnů předem a naplnit až pár hodin před servírováním. Doporučuji uchovávat v mrazáku, zůstanou krásně křehké.

Na 9 tartaletek si připravte (formičky koupíte např. u Tescomy):

140 g másla

70 g moučkového cukru

60 g žloutků (2 – 3 žloutky)

170 g hladké mouky

40 g kakaa

citronová kůra (citronový olej)

špetka soli

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem, citronovou kůrou a žloutky, ne úplně do pěny, jen aby se suroviny pěkně spojily. Pak přisypte mouku smíchanou s kakaem a solí a krátce prošlehejte, aby vznikla „drobenka“. Hmotu přesuňte na lehce pomoučněnou plochu a rychle zpracujte do kompaktního těsta. Já si pomáhám plastovou stěrkou, těsto se nelepí na ruce a během chvilky je spojené. Snažte se nepřidávat mouku. Množství žloutků je  v tomto receptu záměrně uvedeno v gramech, protože velikost vajec se může lišit. Pokud bude žloutků více, těsto se Vám bude příliš lepit, v opačném případě bude suché a drolivé. Hotové těsto zabalte do folie a dejte na 15 – 20 minut do lednice. Nemělo by úplně ztuhnout, aby se s ním dobře pracovalo.

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formičky na tartaletky, uvedené množství vystačí asi na 9 tartaletek o průměru 10 cm. Ale klidně použijte jiný rozměr nebo velkou koláčovou formu. Pokud máte formičky s nepřilnavým povrchem, není nutné vymazávat. Dále budete potřebovat luštěniny na slepé pečení a pečící papír.

Zchladlé těsto si můžete rozdělit na odpovídající počet formiček a každou část vyválet zvlášť. Nebo rozválejte polovinu těsta a současně přeneste na polovinu formiček. Těsto lehce vmáčkněte do formičky a upravte okraje. Přikryjte kouskem pečícího papíru a dno vyložte suchými luštěninami. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 15 minut. Délka pečení je závislá na velikosti formiček, které použijete.

Tartaletky nechte chvilku vychladnout, sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte, pozor, jsou velmi křehké. Po úplném vychladnutí je můžete plnit krémem nebo uschovat na později do mrazáku. 

Čokoládová náplň:

200 g kvalitní hořké čokolády (obsah kakaa 60 – 70%)

400 g smetany ke šlehání 30 – 33%

30 g medu

50 g másla

dle chuti oblíbený likér (kávový, amaretto, višňový) nebo koření (např. skořice)

1/2 lžičky rozpustné kávy

+ šlehačka na ozdobu

Smetanu přiveďte k varu, vmíchejte máslo a med, případně skořici a kávu. Stáhněte z plotny, přisypte čokoládu nasekanou nadrobno a vymíchejte do hladkého, tekutého krému. Dle chuti můžete přidat oblíbený likér. Poté vymixujte tyčovým mixérem. Nechte chvilku odstát, aby směs vychladla a lehce zhoustla, pak nalijte do připravených tartaletek.

Správně by se tyhle tartaletky neměly dávat do lednice, aby čokoládová náplň zůstala krásně vláčná. Stačí je uchovat v chladnější místnosti. Jenže já „cpu“ do lednice skoro všechno z obavy, aby se to nezkazilo 

Pokud je dáte do lednice, čokoládová náplň může lehce popraskat, nicméně na chuti jim to nic neubere. Každopádně před servírováním je nechte chvilku při pokojové teplotě a zdobte ušlehanou šlehačkou.