Tartaletky jsou malé košíčky z křehkého těsta, které můžete plnit dle libosti. Přestože jsem milovník čokolády, tak nejradši mám tartaletky plněné krémem a zdobené čerstvým ovocem. A protože je léto a venku řádí vysoké teploty, vybrala jsem lehký nadýchaný krém a doplnila asi nejoblíbenějším letním ovocem u nás, jahodami. 

Křehké těsto dělám pořád stejně podle osvědčeného a několikrát vyzkoušeného receptu, který jsem si přinesla z kurzuOlakala. Hodí se jak na malé tartaletky, tak na velkou koláčovou formu. Po upečení je křehké, ale zároveň pevné. Nedrolí se a není potřeba ho nechat rozležet, aby změklo. Prostě ideální  

Jak už jsem se zmínila několikrát v předchozích příspěvcích, obvykle napeču tartaletek víc a nechám zamrazit. Pak už stačí jen vyndat z mrazáku, naplnit a během chvilky máte na stole luxusní dortíček. 

Základem krému je hustý vanilkový puding zjemněný žloutky, takže by se vlastně dalo říct, že žloutkový krém, spojený s ušlehanou šlehačkou. Musím říct, že i když puding jako takový doslova nesnáším, tak tenhle krém zbožňuju. Je naprosto fantastický. Jeho nadýchanost si můžete upravit množstvím přidané ušlehané smetany.

No ale už dost „básnění“ a jdeme na pečení 

Na křehké těsto budete potřebovat:

140 g másla

70 g moučkového cukru

60 g žloutků 

210 g hladké mouky 

citronová kůra (citronový olej

špetka soli

luštěniny na slepé pečení, pečící papír 

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem, citronovou kůrou a žloutky, ne úplně do pěny, jen aby se suroviny pěkně spojily. Pak přisypte mouku se solí a krátce prošlehejte, aby vznikla „drobenka“. Hmotu přesuňte na lehce pomoučněnou plochu a rychle zpracujte do kompaktního těsta. Já si pomáhám plastovou stěrkou, těsto se nelepí na ruce a během chvilky je spojené. Snažte se nepřidávat mouku a těsto nezpracovávat moc dlouho. Lépe, když zůstanou kousky másla, než aby bylo „přehnětené“. 

Hotové těsto zabalte do folie a dejte na 15 – 20 minut do lednice. Nemělo by úplně ztuhnout, aby se s ním dobře pracovalo.

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formy na tartaletky, uvedené množství vystačí na 8 – 10 malých tartaletek nebo na jednu koláčovou formu o průměru cca 26 – 28 cm. Pokud máte formy s nepřilnavým povrchem, není nutné vymazávat. Dále budete potřebovat luštěniny na slepé pečení a pečící papír.

Zchladlé těsto si můžete rozdělit na odpovídající počet formiček a každou část vyválet zvlášť. Nebo rozválejte polovinu těsta a současně přeneste na polovinu formiček. Těsto lehce vmáčkněte do formičky a upravte okraje. Přikryjte kouskem pečícího papíru a dno vyložte suchými luštěninami. Na vyložení malých tartaletek se skvěte hodí papírový košíček na muffiny.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 15 minut, až jsou tartaletky krásně do zlatova. Délka pečení je závislá na velikosti formiček, velká koláčová forma bude chtít určitě o pár minut déle.

Tartaletky nechte chvilku vychladnout, sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte, pozor, jsou velmi křehké. Po úplném vychladnutí je můžete plnit krémem nebo uschovat na později do mrazáku.

Vanilková šlehačka:

250 ml mléka

2 žloutky

100 g cukru krupice

1 sáček vanilkového pudingu

1 lžička vanilkového extraktu (ne aroma)

50 g másla

+ 200-250 ml smetany 40% k našlehání

Trochu mléka odlijte do hrnku, rozmíchejte v něm pudingový prášek a rozšlehejte žloutky. Zbytek mléka přiveďte na mírném ohni k varu. Přilijte trochu horkého mléka do hrnečku s pudingem a promíchejte. Pak vlijte zpět do hrnce a za stálého míchaní nechte chvilku povařit. Odstavte a vmíchejte cukr, následně i máslo a dobře promícháme. Přelijte do mísy a zakryjte folií. Tu položte přímo na horký puding, nebude se tak na folii srážet voda. Dejte chladit do lednice nejlépe přes noc.

Dobře vychlazený krém vyšlehejte do hladka, zvlášť ušlehejte 200 ml smetany do tuha a opatrně vmíchejte do krému.

Na dokončení tartaletek:

jahody, případně jiné ovoce

cca 30 g bílé čokolády (není nutné)

lžíce meruňkové marmelády + lžička vody

Tartaletky naplňte až po okraj vanilkovou šlehačkou, obložte jahodami a krémem ještě ozdobte na vrchu.

Pokud chcete mít jistotu, že Vám tartaletky vydrží krásně křehké a nerozmáčí se, vymažte dno každé tartaletky rozpuštěnou čokoládou. Nechte ztuhnout a teprve pak naplňte krémem. Já s promáčením problémy nemám, vždy mi vydrží krásně křehké, nicméně někteří z Vás si na to stěžovali 

Aby se Vám jahody krásně leskly, můžete je potřít meruňkovou glazurou. Lžíci meruňkové marmelády ohřejte v mikrovlnné troubě se lžičkou vody. Promíchejte a ještě teplé štětcem naneste na jahody.