Přestože si asi většina z Vás Vánoce bez perníčků neumí představit, u nás moc oblíbené nejsou, a tak je nepeču. Protože mám ale perníkové koření moc ráda, hledala jsem něco, co by mi je trochu připomínalo. A našla jsem tyhle roztomilé perníkové košíčky.  

Měkké, lehce žvýkavé košíčky z perníkového těsta jsou plněné krémem z čerstvého sýra, který je ochucený špetkou skořice a mletého zázvoru. Zajímavá a velmi dobrá kombinace. Díky krému se sice nedají naskládat do krabice jako ostatní cukroví, ale na rozdíl od perníčků jsou „jedlé“ hned. Nemusíte čekat několik týdnů, než změknou  Takže ideální pro ty, kteří pečou na poslední chvíli.V původním receptu jsou košíčky dělané do klasické formy na muffinky, já zvolila ještě menší variantu – mini muffinky – koupíte např. u Tescomy.

Na 24 malých košíčků si připravte:

1 hrnek hladké mouky 

1 lžička mletého zázvoru 

1 lžička skořice 

špetka muškátového oříšku 

špetka mletého hřebíčku 

1/2 lžičky jedlé sody 

1 lžička kukuřičného škrobu

85 g másla

1/2 hrnku třtinového cukru

1/2 vajíčka

1 a 1/2 lžíce melasy

V misce smíchejte mouku s kořením, jedlou sodou a kukuřičným škrobem. Odložte stranou.

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem do pěny, trvá to pár minut. Přidejte rozšlehané vajíčko a melasu. Dobře prošlehejte. Přisypte moučnou směs a vymíchejte do hladkého těsta. Dejte do lednice asi na 30 minut ztuhnout, tak aby šly z těsta tvarovat kuličky.

Troubu předehřejte na 170 stupňů, formu na mini muffinky (24 otvorů) vymažte máslem.

Z těsta dělejte malé kuličky, vmáčkněte do muffinkového otvoru a vytvarujte košíček. Okraj by měl být tak do 2/3 výšky otvoru, při pečení lehce nabudou. Těsto by mělo vyjít akorát na 24 košíčků. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 12 minut. 

Vyjměte košíčky z trouby a nechte asi 5 minut zchladnout. Pak pomocí lžičky nebo nějaké menší kovové odměrky lehce promáčkněte každý košíček, tak aby se zvětšil prostor pro krém. Já jsem použila paličku od hmoždíře, šlo to s ní perfektně. Košíčky nechte ještě chvilku vychladnout, pak opatrně pomocí nože vyndejte. Po úplném vychladnutí naplňte krémem.

Skořicový krém:

200 g čerstvého krémového sýra (typu Philadelphia, Lučina, Žervé, možno i mascarpone)

1/2 – 3/4 hrnku moučkového cukru (nebo kombinace cukru a javorového sirupu)

špetka mletého zázvoru

1/4 lžičky skořice + špetka na posypání

Všechny suroviny vyšlehejte do hladkého a pevného krému, podle chuti přislaďte. Krém přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a nastříkejte na košíčky. Můžete ještě lehce poprášit skořicí nebo jinak ozdobit dle vlastní fantazie.

Naplněné košíčky uchovávejte v lednici. Košíčky si můžete upéct předem, zamrazit a naplnit krémem až den před servírováním.