Exotika k létu patří, navíc teď nám tu panují teploty jako v tropech, tak proč si trochu toho tropického, exotického ovoce nedopřát i na talíři. I když je pravda, že mango už takový exot není  setkáváme se s ním celoročně a koupíme ho běžně. Na proti tomu maracuja neboli mučenka zatím tak rozšířená není, ale nebojte, tady o ní ještě párkrát uslyšíte 

Základem krému je pyré z manga a maracuji. Mango bývá obvykle sladší a méně výrazné, maracuja zase kyselá a lehce nahořklá, takže se oba druhy skvěle doplňují. Obě pyré jsem koupila již hotová, mají intenzivnější chuť a u některých druhů ovoce vyjdou dokonce i levněji, než si je připravovat doma. Navíc třeba takovou maracuju jsem v obchodě neviděla ani nepamatuji  

Původně jsem měla v plánu tartaletky exotickým ovocem i nazdobit, ale rybíz a angrešt ze zahrádky mi nakonec přišly jako lepší nápad. Nicméně klidně si je ozdobte dle vlastního uvážení čímkoliv. 

Křehké těsto na tartaletky (ca. 8-10 ks):

140 g másla 

70 g moučkového cukru 

60 g žloutků (2 – 3 žloutky) 

210 g hladké mouky 

citronová kůra (citronový olej

špetka soli 

Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem a žloutky. Není třeba do pěny, jen aby se suroviny dobře spojily. Přidejte prosátou mouku se solí, citronovou kůru a při nízkých otáčkách míchejte, až se vytvoří těsto. Překlopte na lehce pomoučněnou plochu a rychle dopracujte. Zabalte do folie a dejte alespoň na hodinu do lednice vychladit (klidně i přes noc). 

Troubu předehřejte na 170 stupňů, zapněte horký vzduch. Připravte si formičky na tartaletky. Množství těsta vystačí asi na 8-10 tartaletek o průměru 8-10 cm. Já jsem použila formy různých velikostí, na obrázku vidíte jednu z nich. Dále budete potřebovat luštěniny na slepé pečení a kousky pečícího papíru.

Vychlazené těsto po částech rozválejte, přeneste na formičky, lehce vmáčkněte a upravte okraje. Na těsto položte kousek pečícího papíru a nasypte suché luštěniny. Díky tomu si tartaletka zachová svůj tvar a nevyběhne do výšky. 

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut, až jsou tartaletky krásně do zlatova. Délka pečení závisí na velikosti formiček a síle těsta. 

Upečené tartaletky nechte vychladnout, sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte. Můžete plnit krémem nebo uschovat na později do mrazáku.

Mangovo-maracujový krém:

250 g mangové pyré*

250 g maracujového pyré* (mučenka)

6 žloutků

130-140 g krupicového cukru

60 g hladké mouky

100 g másla

+ čerstvé ovoce na ozdobu

Žloutky prošlehejte v míse s cukrem, pak přimíchejte mouku. 

Obě pyré společně zahřejte v rendlíků a za stálého míchání pomalu přilévejte ke žloutkům. Celou směs pak vraťte zpět do rendlíků a na mírném ohni nechte za stálého míchání vařit. Až začne krém bublat, povařte ho asi 10 minut.

Poté stáhněte krém z kamen, přidejte máslo a míchejte do úplného rozpuštění a zapracování. Krém přelijte do mísy, zakryjte folií (přímo na krém) a dejte do lednice vychladit. Můžete si připravit i den předem. 

Vychlazený krém našlehejte a naplňte s ním tartaletky. Ozdobte čerstvým ovocem a nechte do druhého dne rozležet. 

* hotová pyré koupíte např. v Makru nebo na vybraných cukrářských eshopech, www.monacoint.cz, www.almeco.cz