Pokud jde o sladkosti, jednoznačně u mě vede čokoláda (nebo alespoň vždy vedla). Ať už se jedná o dort, zákusek či zmrzlinu. Nicméně v poslední době zjišťuji, že jí celkem slušně šlape na paty citron  nenápadně se začíná dostávat do popředí a vytlačuje čokoládu na druhou příčku. No, možná je čas na změnu  I když u zmrzliny se mu to asi ještě dlouho nepovede 

Citronové tartaletky na blogu už mám, dokoncedva recepty. Oba jsou skvělé. V obou případech se krém připravuje zvlášť na sporáku a do tartlatek se plní již hotový. V tomto receptu se tartaletky předpečou a dopékají se pak společně s citronovou náplní. Původně jsem měla v plánu udělat velký koláč, tzv. lemon tart, nakonec jsem ale zase skončila u mini verze v podobě tartaletek  

Citronové tartaletky (ca. 9-10 ks)

Křehké těsto:

125 g změklého másla

100 g cukru krupice

1 vejce

špetka soli

250 g hladké mouky

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem a vejcem. Není třeba do pěny, jen aby se suroviny dobře spojily. Přisypte prosátou mouku se solí a při nízkých otáčkách míchejte, až se vytvoří těsto. Překlopte na lehce pomoučněnou plochu a rychle dopracujte. Zabalte do folie a dejte minimálně na 30 minut do lednice vychladit (klidně i přes noc).

Vychlazené těsto rozválejte a vyložte jím jednotlivé formičky. Já jsem použila tartaletky o průměru 10 cm s nepřilnavým povrchem. Těsto lehce vmáčkněte a okraje ořízněte. Dejte alespoň na hodinu do lednice vychladit.

Troubu předehřejte na 170 stupňů. Tartaletky lehce propíchejte vidličkou, naskládejte na plech a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 20 minut, až jsou hezky do zlatova. Délka pečení závisí na velikosti formiček a síle těsta. 

Během posledních minut pečení stáhněte teplotu trouby na 130 stupňů a připravte si citronovou náplň. 

Citronová náplň:

4 vejce

135 g cukru krupice

kůra z 1-2 citronů nebo citronový olej

110 ml citronové šťávy (čerstvě vymačkané)

110 ml smetany ke šlehání 33%

Prsty promněte citronovou kůru s cukrem, až se uvolní olej a cukr lehce zvlhne. Pokud použijete citronový olej, tento krok vynechte. 

Přidejte vejce a společně s cukrem prošlehejte. Raději při nižších otáčkách a ne do pěny. Já jsem to trochu podcenila a pěna mi pak zůstala na některých tartaletkách nahoře, takže nebyly žluté, ale bílé  

Ke směsi přilijte citronovou šťávu a smetanu. Vše si přelijte do džbánku nebo nádoby s nálevkou. 

Otevřete troubu, plech s tartaletkami vytáhněte a do všech nalijte citronovou náplň. Pozor, směs je hodně tekutá, je potřeba mít plech v rovině. Opatrně zasuňte plech zpět do trouby a nechte péct asi 30-40 minut, až je střed náplně pevný. 

Poměr těsta a citronové náplně je velmi orientační, takže se může stát, že vám trochu náplně zbude nebo naopak na některou tartletku nevystačí. Záleží totiž na velikosti formiček, jejich výšce a hlavně síle těsta. Pokud vám tartaletka zbude bez náplně, vyndejte ji z trouby a už déle nepečte. Pokud Vám zbude náplň, můžete si nalít třeba do silikonového košíčku nebo zapékací misky a dát péct společně s tartaletkami. 

Upečené tartaletky nechte vychladnout, pak dejte do lednice na několik hodin vychladit. Před servírováním můžete ozdobit čerstvým ovocem.