Po velkém ohlasu na dýňové cupcakes jsem pořád přemýšlela o dalším dezertu z této úžasné suroviny. Zamrazila jsem si totiž pár krabiček dýňového pyré, abych mohla péct i mimo hlavní dýňovou sezonu  Vyzkoušela jsem dýňový cheesecake, ale přestože cheesecake miluju, tenhle mě moc neoslovil. Začala jsem tedy pokukovat po receptech na různé dorty, řezy a bábovky. 

A jaké bylo moje překvapení, když jsem otevřela náhodně několik receptů a všechny byly až na pár drobností úplně stejné jako recept na dýňové cupcakes  Vlastně mě to už také napadlo, zkusit těsto na dýňové cupcakes nalít do pekáčku nebo formy na bábovku, ale pořád jsem váhala. Tohle mě ale přesvědčilo  Bábovková moc nejsem, do klasického dortu se mi také moc nechtělo, takže zvítězily řezy.

Poměr jednotlivých surovin jsem trochu upravila a přípravu krému zjednodušila. Takže pokud se Vám cupcakes zdály složité nebo nemáte formu na muffinky, zkuste tyhle řezy. Jsou krásně vláčné, měkoučké a voňavé. Chutnají skvěle i bez krému, jen tak samotné. Už dlouho mě žádná „buchta“ tak nenadchla. Řezy jsem připravila v menším množství do pekáčku cca 21 x 21 cm, takže pokud jste velká rodina, udělejte klidně z dvojité dávky.

Na 12 – 15 kousků budete potřebovat:

170 g polohrubé mouky

1 lžička prášku do pečiva

1/2 lžičky jedlé sody

špetka soli

1 lžička skořice

1/2 lžičky mletého zázvoru 

1/2 lžičky mletého nového koření

1/4 lžičky muškátového oříšku

220 g dýňového pyré 

180 g cukru krupice

120 ml rostlinného oleje

2 vejce

Troubu předehřejte na 170 stupňů, hlubší plech nebo vetší formu vymažte máslem. Já použila čtvercovou formu 21 x 21 cm. Pokud budete chtít řezy po upečení vyklopit, doporučila bych formu i vysypat nebo vyložit pečícím papírem. Já zdobila řezy přímo ve formě, nevyklápěla jsem.V míse smíchejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a koření. Ve velké míse společně smíchejte dýňové pyré, cukr, olej a vejce, prošlehejte, tak aby se vše krásně spojilo. Přisypte mouku s kořením a vyšlehejte na hladké těsto, je docela tekuté. Nalijte do připravené formy a dejte péct do vyhřáté trouby na 25 – 30 minut, až je těsto upečené. Zjistíte pomocí špejle nebo jehlice. Délka pečení je závislá na velikosti formy a s tím i spojená výška těsta. Pokud zvolíte formu na bábovku, doba pečení bude určitě o něco delší, možná bych doporučila ke konci i teplotu snížit. 

Po upečení nechte vychladnout ve formě, případně vyklopte. Na zcela studený korpus pak naneste skořicovou šlehačku.

Skořicová šlehačka

200 ml smetany ke šlehání 40%

100 ml husté zakysané smetany

2 lžíce cukru krupice

1/2 lžičky skořice

Všechno dejte společně do vyšší nádoby a vyšlehejte do hustého krému. Naneste na vychladlý korpus a rovnoměrně rozetřete. Můžete hned podávat nebo uložit do lednice.