Další povedená obměna mého oblíbeného pařížského dortu  Možná není roláda na první pohled tak atraktivní jako dort, ale chuťově určitě nezůstává pozadu. V porovnání s dortem je rychlejší a jednodušší na přípravu, servírovat můžete už pár hodin po „zatočení“. A pokud je na vás roláda příliš „čokoládová“, můžete přizdobit ušlehanou šlehačkou. 

Nemusíte se bát, že vám roláda popraská. Tato se stáčí za studena, po upečení jí jen překlopíte na pocukrovanou utěrku a necháte vychladnout. Potřete krémem a teprve pak zatočíte. Den předem je potřeba připravit pařížskou šlehačku, aby se stihla pěkně vychladit a následně šla dobře vyšlehat. 

Kakaový plát:

4 vejce, odděleně (velikost M)

90 g cukru krupice

20 g mletých lískových oříšků nebo mandlí

60 g hladké mouky

20 g kakaa

Troubu předehřejte na 195 stupňů, velký plech cca 40 x 30 cm vyložte pečícím papírem.

Žloutky vyšlehejte s polovinou krupicového cukru do husté pěny. Bílky vyšlehejte se zbylým cukrem na pevný sníh. Obě hmoty zlehka spojte a opatrně vmíchejte nejdříve mleté ořechy (mandle) a pak prosátou mouku s kakaem. 

Hmotu rozetřete na plech vyložený pečicím papírem a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 8-10 minut. Po upečení plát sejměte z plechu, poprašte moučkovým cukrem a otočte na čistou utěrku. Nechte vychladnout, pak papír opatrně sloupněte.

Pařížská šlehačka (nutno připravit den předem):

320 ml smetany ke šlehání 33%

100 g hořké čokolády 55-60%

+ 2 lžíce mascarpone k našlehání

Čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte pár minut odstát, pak vymíchejte do hladka. Poté ještě promixujte tyčovým mixérem a dejte do lednice alespoň na 8 hodin vychladit.

K vychlazenému základu pak přidejte mascarpone a vyšlehejte do pevného krému. Pozor, zvláště ke konci šlehat opatrně, na menší otáčky, aby se krém nepřešlehal a nesrazil. 

Krém rozetřete rovnoměrně na vychladlý kakaový plát (na stranu ze které jste sloupli papír) a pomocí pečícího papíru stočte do rolády. Zabalenou dejte do lednice odležet. Před servírování lehce pocukrujte moučkovým cukrem nebo poprašte kakaem a rozkrájejte na jednotlivé porce. Můžete podávat s ušlehanou šlehačkou. 

Přestože jsem se snažila krém rozetřít rovnoměrně, někde je ho trochu více, jak je patrno z fotografií. Určitě to ale ničemu nevadí, já bych třeba po takovém kousku hned sáhla