Původně jsem měla v plánu udělat roládu. Jenže pak jsem si řekla, že se řezy budou lépe krájet i zdobit a ve finále budou asi i lépe vypadat. Nicméně jsou sestavené z piškotového plátu, takže pokud se vám nechce „řezat“, klidně si stočte roládu. Krému na ni bude asi zbytečně moc, ale nevadí, můžete roládu pomazat i zvenku nebo nazdobit.

Jak už jste u mých řezů zvyklí, příprava je rychlá a jednoduchá. Pláty máte upečené raz dva a v případě šlehačkového krému je to stejné. Ovoce použijte dle momentální situace, chuti či dostupnosti. Já jsem dovnitř řezů dala kousky jahod, nahoru pak jak sami vidíte ostružiny, maliny a borůvky. Prostě aby to nejen dobře chutnalo, ale i vypadalo 

Šlehačkové řezy s ovocem (ca. 14 ks)

Piškotový plát:

4 vejce, odděleně (velikost M)

100 g cukru krupice

20 g kukuřičného škrobu

90 g hladké mouky

citronová kůra nebo olej

Troubu předehřejte na 200 stupňů, velký plech cca 40 x 30 cm vyložte pečícím papírem.

Žloutky vyšlehejte s polovinou krupicového cukru a citronovou kůrou do husté pěny.

Bílky vyšlehejte se zbylým cukrem na pevný sníh. Obě hmoty zlehka stěrkou spojte a velmi opatrně vmíchejte směs prosáté mouky a škrobu. Ideálně ve 2-3 dávkách.

Hmotu rozetřete na plech vyložený pečicím papírem a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 8-10 minut. Mezitím si připravte čistý arch pečícího papíru, který hustě posypte moučkovým cukrem. Ihned po upečení plát sejměte z plechu a otočte na připravený pocukrovaný papír. Nechte zcela vychladnout, pak papír opatrně sloupněte.

Šlehačková náplň:

350 g mascarpone

350 g smetany ke šlehání min. 33%

1-2 lžíce cukru krupice (lze vynechat)

+ čerstvé ovoce

Mascarpone, smetanu a cukr dejte do mísy a společně vyšlehejte. Připravte si ovoce, větší kousky jako jahody pokrájejte.

Vychladlý plát rozřízněte na dvě poloviny. První polovinu položte na tác, lehce mázněte trochou krému a hustě poklaďte ovocem. Ovoce zakryjte dalším krémem a přimáčkněte druhou polovinou piškotového plátu.

Navrch rozetřete zbytek krému, hezky uhlaďte do roviny a můžete zubatou kartou či nožem udělat „vlnky“.

Pokud jste milovníci marmelády, můžete si pláty před nanesením krému ještě slabě potřít marmeládou nebo citronovým krémem.

Řezy dejte do lednice vychladit, ideálně přes noc. Krájejte ostrým slabým nožem, po každém řezu si nůž otřete. Jednotlivé kousky ozdobte čerstvým ovocem.