Někdo peče na Velikonoce věnec z kynutého těsta, já jsem si upekla věnečky z odpalovaného těsta. Tentokrát s lískooříškovým krémem, které jsou ve Francii známé pod názvem „Paris brest“. Naivně jsem si myslela, že existuje jen jedna varianta, ale jak jsem tak prohlížela recepty, možností je samozřejmě více 

Základem je klasické odpalované těsto, které se před upečením potře rozšlehaným vajíčkem a posype mandlemi nebo oříšky. To dodá věnečkům trochu jiný vzhled i chuť. Nicméně hlavní roli v tomto zákusku hraje krém, respektive lískooříšková pasta, která se do něj přidává. Za mě jednoznačně luxusní záležitost 

Lískooříškovou pastu (praline paste) si můžete připravit doma, jen z cukru a lískových oříšků (recept najdete na mém blogu) nebo koupit už hotovou. U nás se bohužel nedá tak běžně sehnat jako třeba v zahraničí a obvykle je dostupná jen ve větším balení. Já jsem samozřejmě neodolala a jedno takové balení koupila. A musím říct, že je to bomba. Chuť je naprosto dokonalá  nesrovnatelně lepší, než ta „domácí“. Mám se co držet, abych ji nesnědla jen tak a už se těším, až ji použiji do dalšího receptu. Tahle pasta skvěle ladí s čokoládou, používá se k výrobě nugátu, pralinek a spousty dalších dezertů.

Abych předešla případným dotazům, praline (lískooříškovou pastu) jsem koupila u firmy Monaco a vybrala jsem tu s 60% podílem oříšků. Nicméně vím, že ji nabízí také firma Callebaut, výrobce čokolády, a možná i nějaký menší výrobce. Jen pozor, nezaměňovat s ořechovým máslem nebo pomazánkami typu Nutella 

Odpalované těsto (8 velkých věnečků):

63 ml vody

63 ml mléka (tučné, polotučné)

špetka soli

55 g másla

73 g hladké mouky

125 g vajec (2 – 3 vejce)

+ plátky mandlí na posypání

Vodu s mlékem dejte do menšího kastrolu a přiveďte k varu. Přidejte sůl a máslo a znovu přiveďte k varu. Vsypte prosátou mouku, snižte teplotu a míchejte, dokud těsto není hladké a nelepí se na dno a stěny kastrolu. Míchejte asi 2 – 3 minuty, až se na dně začne tvořit bílý povlak.

Těsto přendejte do mísy a zvolna míchejte do mírného zchladnutí (ca. 40 stupňů). Do vlažné hmoty postupně zašlehejte vejce, jedno po druhém. Třetí vajíčko už se pravděpodobně nevejde celé, ale nevadí, nechte si zbytek stranou na pomazání.

Těsto přendejte do sáčku s hladkou nebo zubatou trubičkou o průměru 15 mm a dejte na 30-40  minut takto v sáčku odpočinout do lednice.

Mezitím si předehřejte troubu na 180 stupňů, plech vyložte pečícím papírem. Pokud chcete mít věnečky stejně veliké, nakreslete si zespodu papíru kruhy o průměru ca. 6 cm.

Těsto nastříkejte na připravený plech, já jsem vytvořila 8 větších věnečků. Každý věneček lehce potřete rozšlehaným vajíčkem (tím, co vám zbylo) a posypte plátky mandlí.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 30-35 minut, troubu během pečení neotevírejte. Upečené věnečky sundejte z plechu a nechte chladnout na mřížce. Zcela vychladlé pak vroubkovaným nožem vodorovně rozkrojte a naplňte krémem.

Lískooříškový krém:

250 ml mléka (tučné, polotučné)

2 velké žloutky

35 g cukru krupice

12 g hladké mouky

15 g kukuřičného škrobu

85 g másla

100 g lískooříškové pasty (praline paste) – domácí nebo kupovaná

Mléko dejte do kastrůlku a přiveďte k varu. V misce vyšlehejte žloutky s cukrem, pak přidejte mouku a škrob a dobře promíchejte. Za stálého šlehání nalijte po částech horké mléko na žloutkovou směs. Promíchejte, přelijte zpátky do kastrůlku a pár minut na mírném ohni povařte.

Ještě do teplého přidejte máslo a dobře zamíchejte, aby se směs hezky spojila. Dobře to jde balonovou metlou. Směs přelijte do mísy, zakryjte folii, kterou položte přímo na krém, a nechte vychladnout. Můžete připravit i den předem.

Vychlazený základ našlehejte, přidejte lískooříškovou pastu a vyšlehejte do krémova. Krém si přendejte do sáčku s řezanou trubičkou a nastříkejte na věnečky. Před servírováním lehce pocukrujte.