Odpalované těsto moc často nedělám a je to velká škoda. Je to úžasná hmota, ze které můžete stříkat libovolné tvary, plnit různými druhy krémů, rozmanitě zdobit nebo polévat. Z jednoho těsta tak máte rázem několik druhů zákusků. A je jen na vás, zda to budou žloutkové věnečkykaramelové větrníkybanánky s pařížskou šlehačkou nebo třeba tyhle „sendviče“, jak je nazval můj kolega v práci.

Chtěla jsem trochu něco jiného, takže jsem nastříkala takováto esíčka. No a vzhledem k několika vrstvám náplně by se vlastně za sendviče daly považovat :)) první vrstva je žloutkový krém, na něm plátky čerstvých jahod a vše je pokryto pořádnou vrstvou šlehačky. Pak už jen lehce pocukrovaná poklička a „sendvič“ je hoto 

Odpalované těsto můžete plnit nejen na sladko, ale i na slano. Má navíc tu výhodu, že je nejlepší hned po upečení, odpadá tak „čekací doba“, která je potřeba u většiny ostatních dezertů na rozležení.  

Odpalované těsto (cca 20 kousků):

125 ml vody 

125 ml mléka (tučné nebo polotučné

špetka soli 

25 g cukru krupice

100 g másla 

170 g hladké mouky 

210 g vajec (ca. 4 vejce)

Troubu předehřejte na 180 stupňů, dva plechy si vyložte pečícím papírem.

Vodu s mlékem dejte do kastrolu, přidejte sůl, cukr a máslo a přiveďte k varu. 

Kastrol stáhněte ze sporáku, vsypte prosátou mouku a promíchejte do hladka. Vraťte kastrol na sporák, snižte teplotu a míchejte, dokud těsto není hladké a nelepí se na dno a stěny kastrolu. Odpalujte asi 2 – 3 minuty, až se na dně začne tvořit bílý povlak. 

Těsto přendejte do mísy a zvolna míchejte do mírného zchladnutí.

Vejce si odvažte do misky, lehce promíchejte. Do vlažné hmoty postupně přidávejte po částech vejce, vždy dobře zapracujte, než přidáte další část. Můžete použít ruční šlehač nebo robot. 

Těsto přendejte do sáčku s řezanou trubičkou a na plechy vyložené pečícím papírem nastříkejte libovolné tvary přibližně stejné velikosti. Zákusky stříkejte dále od sebe, při pečení se jejich objem zvětší. 

Dejte péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů asi na 30 minut. Prvních ca. 15-20 minut neotvírejte troubu. Zákusky by po upečení měly znít dutě a v dlaních „chrastit“. Teplota a délka pečení je samozřejmě závislá na velikosti jednotlivých tvarů. Pokud vám těsto příliš rychle hnědne, můžete ke konci trochu snížit teplotu.

Upečené zákusky přendejte po chvilce z plechu na chladicí mřížku. Nechte zcela vychladnout, než budete plnit. 

Žloutkový krém:

500 ml mléka (polotučné nebo plnotučné)

citronová kůra nebo citronový olej

180 g žloutků (asi z 9 vajec)

180 g krupicového cukru

50 g hladké mouky

+ 180 g změklého másla k našlehání

Mléko dejte do rendlíku a přiveďte k varu.

Žloutky našlehejte v míse s cukrem a citronovou kůrou, pak přimíchejte mouku. Vystačíte si s ruční metličkou, šlehač není potřeba.

Horké mléko lijte pomalu za stálého šlehání na žloutky, dobře promíchejte. Směs vlijte zpět do rendlíku a na mírném ohni přiveďte k varu. Poté nechte za stálého míchání asi 10 minut povařit.

Krém přelijte do mísy, zakryjte folií a nechte při pokojové teplotě vychladnout. Pro urychlení můžete krém přendat do mísy stolního robota a při nízkých otáčkách promíchávat do zchladnutí.

Ke zchladlému krému pak po částech zašlehejte změklé máslo.

Dokončení zákusků:

ca. 400-450 ml smetany ke šlehání min. 33% (lépe 35-40%)

čerstvé jahody

Vychladlé zákusky si vodorovně rozkrojte, nejlépe to jde vroubkovaným nožem.

Žloutkový krém si přendejte do sáčku se zdobicí trubičkou. Jahody nakrájejte na plátky.

Šlehačku ušlehejte do tuha a připravte si ji také do sáčky s trubičkou. Abych předešla případným dotazům, na těsto, krém i šlehačku jsem použila špičku Wilton 1M.

Na dno každého zákusku nastříkejte žloutkový krém, pokryjte jahodami a nastříkejte šlehačku. Krémem ani šlehačkou nešetřete. Přiklopte a dejte chladit do lednice nebo rovnou servírujte. Nezapomeňte lehce poprášit moučkovým cukrem, ale až těsně před konzumací.

V lednici doporučuji skladovat zákusky nezakryté, aby rychle nezvlhly. Pokud je připravujete den předem je lepší „přiklopit“ až druhý den, opět tím předejdete zvlhnutí.