Odpalované těsto zná určitě každý, ale už jste zkoušeli tuhle variantu s křupavou čepičkou? Já ano a s velkým úspěchem  Ale myslím, že velkou zásluhu na tom má i lískooříškový krém, kterým jsem větrníčky naplnila. A právě do tohoto krému bude potřebovat lískooříškovou pastu, jejíž recept jsem před pár dny dala na blog 

Větrníčky se připravují klasicky z odpalovaného těsta, ale navrch každého z nich se ještě přidá kolečko křehkého těsta. To se při pečení hezky „rozteče“ a vytvoří popraskanou strukturu. Nejen že to pěkně vypadá, ale i hezky křupavě chutná. Kromě oříškového krému je ve větrníčcích ještě čokoládová ganache, která sice není na první pohled vidět, ale chuťově to všechno skvěle doplňuje.

Příprava je možná trochu časově náročnější, ale určitě ne složitá. Doporučuji před pečením přečíst celý postup. Den předem si můžete připravit lískooříškovou pastu, kterou pak už jen přidáte do krému. Větrníčky můžete servírovat v den upečení, ale i další dny. Doporučuji skladovat v lednici, ale jen tak na tácku. Pokud je uzavřete do krabice, rychle změknou a zvlhnou.

Z níže uvedeného receptu připravíte asi 30 – 35 mini větrníčků. Můžete samozřejmě péct i klasické velké, pak bude jejich počet menší.

Křehké těsto:

40 g másla

50 g třtinového cukru

50 g hladké mouky

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem, pak zapracujte prosátou mouku. Rukama vypracujte křehké těsto, které mezi dvěma foliemi vyválejte na placku cca 3-4 mm silnou. Dejte na hodinu do mrazáku vychladit.

Odpalované těsto (cca 30-35 mini větrníčků): 

60 ml mléka

65 ml vody

špetka soli

50 g másla

85 g hladké mouky

3 menší vejce (použila jsem velikost M)

Troubu předehřejte na 200 stupňů, plechy si vyložte pečícím papírem.

Vodu s mlékem dejte do menšího kastrolu a přiveďte k varu. Přidejte sůl a máslo a znovu přiveďte k varu. Najednou vsypte prosátou mouku, snižte teplotu a míchejte, dokud těsto není hladké a nelepí se na dno a stěny kastrolu. Míchejte asi 2 – 3 minuty, až se na dně začne tvořit bílý povlak.

Těsto přendejte do mísy a zvolna míchejte do mírného zchladnutí. Do vlažné hmoty postupně vmíchejte vejce, jedno po druhém, doporučuji použít šlehač nebo robot. Každé vajíčko nejdřív dobře zapracujte, než přidáte další.

Těsto přendejte do sáčku s hladkou trubičkou a na plechy vyložené pečícím papírem nastříkejte kopečky požadované velikosti. Já jsem z této dávky udělala asi 35 mini ks.

Připravené křehké těsto vyndejte z mrazáku a vykrojte z něj požadovaný počet koleček. Kolečka by měla být trochu menší, než je velikost nastříkaného odpalovaného těsta. Na každý větrníček lehce položte jedno kolečko.

Dejte péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů asi na 20 minut. Zpočátku pečení neotevírejte troubu. Délka pečení závisí na velikosti větrníčků. Pokud pečete velké, po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě dalších 10 minut a dopékejte. Těm hodně malým bude stačit těch 20 minut. Větrníčky by po upečení měly znít dutě a v dlaních „chrastit“. Přendejte na chladicí mřížku a nechte vychladnout. 

Čokoládový krém (ganache): 

50 g mléčné čokolády 30-35%

50 g hořké čokolády 50-60%

100 g smetany ke šlehání 33%

Nasekanou čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Dejte do lednice vychladit, krém by měl ale zůstat lehce tekutý. Po zchladnutí se bude část přidávat do lískooříškového krému, zbytkem se budou plnit dna větrníčků.

Lískooříškový krém: 

250 g smetany ke šlehání 40% (červený kelímek Kunín)

250 g mascarpone

150 g lískooříškové pasty – recept zde (stačí cca 1/2 dávky)

75 g čokoládového krému – viz. výše

Všechny suroviny dejte do mísy a společně vyšlehejte do krému. Přendejte ho sáčku ze zdobící trubičkou, použila jsem řezanou 1M od firmy Wilton.

Dokončení větrníčků 

Vychladlé větrníčky podélně rozkrojte, nejdříve dejte trochu čokoládového krému a na něj pak nastříkejte lískooříškový krém. Lehce přiklopte a dejte chladit do lednice. Před servírováním můžete pocukrovat.