Ve Francii najdete tyto zákusky pod názvem „éclair“, u nás se jim říká banánky, tedy alespoň tak je znám já  Jsou z odpalovaného těsta, stejně jako větrníky nebo věnečky, a naplnit je můžete čímkoliv. Já jsem tentokrát vybrala mou oblíbenou pařížskou šlehačku a čokoládovou polevu. Jsem zkrátka čokoholik 

A protože mám slabost pro mini dortíky, udělala jsem i tyhle éclairky hodně malinké. Jsou to v podstatě takové sladké jednohubky. A ne nadarmo znamená slovo „éclair“ v překladu blesk, protože přesně rychlostí blesku tyhle dobrůtky zmizí ze stolu.

Pařížskou šlehačku jsem udělala tentokrát jemnější, méně čokolády a více smetany, takže je krásně nadýchaná. Doporučuji připravit ji den předem, pak už stačí jen našlehat. Do čokolády na polevu jsem přidala malé množství kakaového másla, díky kterému je poleva řidší a krásně tuhne. Ale hlavně nenarušuje chuť čokolády. Kakaové máslo koupíte v cukrářských obchodech, používá se třeba i při výrobě čokoládových pralinek.

Pařížská šlehačka:

250 ml smetany ke šlehání 33%

1 tyčinka ledových kaštanů 45 g

50 g hořké čokolády 55-60%

+ 100 ml smetany ke šlehání 33%

Smetanu (250 ml) zahřejte, přidejte nalámané ledové kaštany a na mírném ohni asi minutu povařte. Stáhněte z kamen, vmíchejte hořkou čokoládu a za občasného míchání nechte rozpustit. Pak promixujte tyčovým mixérem do hladka a dejte chladit do lednice alespoň na 10 hodin.

Před plněním přidejte k vychlazenému základu 100 ml smetany a vyšlehejte. Ke konci šlehejte opatrně, aby se šlehačka nepřešlehala.

Odpalované těsto (cca 30-35 mini banánků): 

60 ml mléka

65 ml vody

špetka soli

50 g másla

85 g hladké mouky (použila jsem špaldovou)

3 menší vejce (velikost M)

Troubu předehřejte na 200 stupňů, plechy si vyložte pečícím papírem.

Vodu s mlékem dejte do menšího kastrolu a přiveďte k varu. Přidejte sůl a máslo a znovu přiveďte k varu. Najednou vsypte prosátou mouku, snižte teplotu a míchejte, dokud těsto není hladké a nelepí se na dno a stěny kastrolu. Míchejte asi 2 – 3 minuty, až se na dně začne tvořit bílý povlak.

Těsto přendejte do mísy a zvolna míchejte do mírného zchladnutí. Do vlažné hmoty postupně vmíchejte vejce, jedno po druhém, doporučuji použít šlehač nebo robot. Každé vajíčko nejdřív dobře zapracujte, než přidáte další.

Těsto přendejte do sáčku s hladkou nebo zubatou trubičkou a na plechy vyložené pečícím papírem nastříkejte banánky požadované velikosti. Já jsem z této dávky udělala asi 35 malých kousků.

Dejte péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů asi na 20 minut. Zpočátku pečení neotevírejte troubu. Délka pečení závisí na velikosti banánků. Pokud pečete velké, po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě dalších 10 minut a dopékejte. Těm hodně malým bude stačit těch 20 minut. Banánky by po upečení měly znít dutě a v dlaních „chrastit“. Přendejte na chladicí mřížku a nechte vychladnout. V této fázi je můžete i zamrazit.

Vyšlehanou pařížskou šlehačku si přendejte do sáčku s řezanou trubičkou, banánky podélně rozřízněte a do každého spodního dílu nastříkejte šlehačku. Horní díly namočte do čokolády (viz. níže) a po zaschnutí položte na šlehačku.

Čokoládová poleva:

100-150 g hořké čokolády 50-60%

kakaové máslo (koupíte v cukrářských obchodech)

Čokoládu rozpusťte a podle potřeby přidejte kousek kakaového másla. Díky němu bude čokoláda tekutější a lépe ztuhne. Nechte zchladnout na teplotu cca 28-29 stupňů, pak postupně namáčejte horní půlky banánků.

Banánky můžete servírovat téměř okamžitě nebo dejte chladit do lednice. Doporučuji nezakrývat ani zavírat do krabice, jinak těsto příliš zvlhne.