Neznám asi jednodušší dezert, než je panna cotta. Já sama jsem se jí docela dost dlouho vyhýbala, protože s želatinou moc zkušenosti nemám a hlavně panna cotta mi prostě připomíná puding a ten já děsně nerada  Nicméně jsem ji zkusila a měla obrovský úspěch. Musela jsem ji dělat hned třikrát za sebou, protože byla okamžitě pryč. Ani jsem ji nestačila vyfotit 

Panna cotta znamená v překladu „vařená smetana“, což nezní právě zrovna lákavě. Je to ale lehký, jemný, smetanový krém, řečeno několika strávníky „luxusní záležitost“. Perfektně chutná s ovocnou omáčkou třeba z malin nebo lesního ovoce, ale může se podávat i se slaným karamelem nebo čokoládou. Způsobů servírováni je také mnoho, panna cottu můžete udělat do malých báboviček, vyklopit na talířek a přelít omáčkou. Já ji udělala do malých kelímků a servírovala i s ovocem přímo v nich.

Takže pokud neradi pečete a přesto chcete překvapit rodinu nějakou sladkou tečkou, panna cotta je přesně pro Vás  A dobrá zpráva pro celiaky, je přirozeně bezlepková.

Na 6 menších skleniček si připravte:

7 g práškové želatiny

60 ml studeného mléka

540 ml smetany min. 33%

60 g moučkového cukru

1/2 lžičky vanilkového extraktu

citronový olej (nemusí být)

Želatinu nasypte do misky a zalijte studeným mlékem, nechte 5 – 10 minut nabobtnat.

V hrnci zahřejte smetanu společně s cukrem a na mírném plameni přiveďte těsně pod  bod varu. Stáhněte z kamen, nechte malou chvilku zchladnout a pak část smetany nalijte na želatinu. Míchejte, až se želatina rozpustí. Přidejte zbytek smetany a dobře promíchejte. Přidejte vanilkový extrakt (pozor, na vanilkové aroma) a pár kapek citronového oleje. Nalijte do připravených skleniček nebo misek. Pokud budete chtít dávat ovoce nahoru, nelijte skleničky úplně plné, ale kousek pod okraj.

Dejte ztuhnout do lednice, min. na 3 – 4 hodiny nebo přes noc.

Ovocná omáčka:

cca 150 – 200 g mraženého ovoce – maliny, borůvky, lesní směs

1 – 2 lžíce cukru krupice (případně více dle chuti)

1 lžíce vody

Ovoce, cukr i vodu dejte do kastrolu a chvíli povařte. Pokud chcete zachovat v omáčce kousky ovoce, stačí je krátce. Přendejte do misky a dejte vychladit. Nebo můžete vařit déle, ovoce změkne a začne se rozpadat. Ještě horké přepasírujte přes cedník. Vznikne krásně jemná a hustá omáčka. Dejte chladit do lednice.

Vychlazenou omáčku nalijte až na ztuhlou panna cottu. Stačí klidně i před servírováním. Myslím, že bude skvěle chutnat i s citronovým krémem lemon curd.

Pokud byste chtěli panna cottu méně kalorickou můžete část smetany nahradit podmáslím. To ale nezahřívat, přidat až do horké smetany.