Léto máme konečně tady a s ním i lehké ovocné dezerty. Jedním z nich jsou i tyhle sněhové pusinky plné čerstvého ovoce, šlehačky a kapky citronového krému. Vypadají luxusně, chutnají skvěle a přitom jsou tak jednoduché. Stačí nastřádat jen pár bílků, nasbírat nebo nakoupit čerstvé ovoce a můžete se do toho pustit.

Pusinky si můžete upéct den předem a nazdobit až těsně před servírováním. Skvěle budou chutnat i se zmrzlinou nebo pokud chcete trochu dietnější verzi, nahraďte šlehačku bílým jogurtem. Ovoce vybírejte dle vlastní chuti, ideálně pokud máte svoje ze zahrádky. Skvěle se hodí jahody, maliny nebo borůvky, ale moc dobré je i kiwi nebo mango.

Tenhle dezert je ve světě známý pod názvem Pavlova a dělá se obvykle ve formě dortu, tedy spíše jedné velké pusinky obložené ovocem a šlehačkou, často i s několika vrstvami na sobě. V této podobě vypadá velmi famózně, ale věřte mi, že krájení už moc famózní není :)) Po jedné zkušenosti volím raději tyto malé mističky, kdy každý dostane svou porci pěkně na talířek a popere se s tím sám.

Na bezé mističky si připravte:

4 velké bílky pokojové teploty, cca 120 – 130 g

200 g krupicového cukru

1/2 lžičky vanilkového extraktu

1 lžička octa

1/2 lžíce kukuřičného škrobu

Troubu předehřejte na 120 stupňů, plech vyložte pečícím papírem.

Bílky začněte šlehat na nižší otáčky, než se vytvoří lehká bílá pěna. Zvyšte otáčky na střední výkon a začněte po lžičkách přisypávat cukru, hezky pozvolna. Každou lžičku cukru nechte pořádně zašlehat. Dejte otáčky na maximum a vyšlehejte do pevného sněhu. Stěrkou vmíchejte vanilkový extrakt, ocet a kukuřičný škrob, dobře promíchejte.

Sněhové mističky můžete vytvořit jen lžící, já jsem jich z této dávky udělala šest větších. V každé z nich udělejte důlek, dostatečně velký pro ovoce a smetanu. Pokud chcete mít mističky pravidelné, můžete použít sáček a zdobící trubičku.

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na hodinu, pak troubu vypněte a nechte v uzavřené troubě zcela vychladnout, klidně i přes noc. Pak mističky opatrně sloupněte z pečícího papíru.

Mističky naplňte až hodinu nebo dvě před servírováním, protože jinak by příliš změkly.

350 – 400 g smetany ke šlehání

1 lžička vanilkového cukru

lemond curd (citronový krém)

čerstvé ovoce dle vlastní chuti

Smetanu ušlehejte se lžičkou vanilkového cukru do tuha. Pusinky jsou dost sladké samy o sobě, takže není nutné dávat více. Pro zvýraznění chuti můžete každou pusinku nejdříve lehce pomazat citronovým krémem, pak naneste vrstvu šlehačky a kousky ovoce. Před servírováním nechte odležet v lednici.

Citronový krém není nezbytně nutný, mističky budou skvěle chutnat i bez něj, ale věřte mi, že stojí za to mít tuhle dobrotu v lednici. Skvěte se hodí třeba na cheesecake, do makronek nebo na palačinky.

Citronový krém si můžete připravit předem a nechat v lednici. Před použitím nechte chvilku při pokojové teplotě a pak jen lehce našlehejte.

Citronový krém (lemon curd):

2 žloutky

35 g třtinového nebo krupicového cukru

35 ml citronové šťávy

25 g másla

citronová kůra nebo citronový olej

Všechny ingredience dejte do mísy a za občasného míchání zahřívejte ve vodní lázni do zhoustnutí, konzistence podobná husté kaši. Přelijte do skleničky a skladujte v lednici, vydrží dva až tři týdny.