Po velkém ohlasu na malinovo-čokoládové dortíky mám pro Vás dnes tyhle pistáciové polokoule s malinami. Pistáciová pěna plněná malinovým mascarpone, zalitá do zrcadlové čokoládové polevy a posazená na velké makronce. Jednotlivé chutě se krásně propojí a výsledkem je lehký a nadýchaný dezert. Příprava je trochu časově náročnější, ale určitě ne složitá nebo záludná. Takže to berte jako výzvu a zkuste je.

Základem je hustý pistáciový puding smíchaný s pistáciovou pastou a nadlehčený ušlehanou smetanou. Uvnitř je náplň z malin a mascarpone. Pro základnu dortíku jsem zvolila velké makronky, ale klidně můžete použít kulatou sušenku, linecké kolečko nebo kousek dortového korpusu. A pokud se Vám zrcadlová poleva zdá příliš složitá, nevadí, udělejte klasickou čokoládovou, nebojte se improvizovat.

Ideální pro přípravu těchto dortíků je silikonová forma, na tvaru až tak nezáleží. Klidně můžete použít formu na muffinky. Dortíky se budou mrazit a ze silikonové se lehce vyndají. Širokou nabídku forem různých tvarů najdete třeba na www.svetpeceni.cz nebo www.snadne-peceni.cz, ale koupit se dají i běžných obchodech. Uvedené množství by mělo vystačit asi na 12 malých dortíků, ale hodně záleží, jak velké formičky použijete. Výhodou je, že si můžete část dortíků nechat jako polotovar v mrazáku a vyndat až chvíli před servírováním. 

Den předem je dobré si připravit polevu a uvařit puding jako základ pro pěnu – viz. níže. 

Zrcadlová čokoládová poleva:

4 g želatiny v prášku + 25 g studené vody
45 g kakaového prášku
88 g smetany ke šlehání 33%
125 g cukru krupice
45 g vody

Želatinu dejte do misky, zalijte vodou a nechte nabobtnat. 

Do rendlíku dejte vodu, smetanu a cukr a přiveďte k varu. Snižte teplotu a vmíchejte prosáté kakao. Za stálého míchaní lehce povařte asi 1 – 2 minuty, stáhněte z kamen a nechte trochu vychladnout. 

Trochu kakaové směsi vmíchejte do nabobtnalé želatiny a míchejte do jejího rozpuštění. Vlijte zpět do rendlíku s kakaovou směsí a promíchejte. Pak pomocí tyčového mixéru vymíchejte do hladké a lesklé emulze. Přelijte do skleněné mísy a přikryjte folií. Folii položte přímo na polevu, aby se neudělal škraloup. Dejte do lednice vychladit přes noc.

Pistáciový puding jako základ pro pěnu:

250 ml mléka

1 pistáciový  puding

2-3 lžíce cukru krupice

20 g másla

30 g pistáciové pasty (případně více či méně dle chuti) – koupíte např. u Malátků

Puding uvařte dle návodu jen s polovičním množství mléka (250 ml). Cukr je lepší vmíchat až po uvaření, puding se pak nebude tolik připalovat. Do ještě teplého pudingu zašlehejte pistáciovou pastu a máslo, dobře promíchejte. Přendejte do mísy, přikryjte folií (položte přímo na puding) a dejte do lednice vychladnout. Stačit by měly asi dvě hodiny, ale lépe je chladit přes noc. 

Malinové mascarpone:

80 g mascarpone

50 ml smetany ke šlehání

1 lžíce moučkového cukru

2 lžíce malinového pyré nebo marmelády (pak můžete vynechat cukr)

Do mísy dejte mascarpone, smetanu, cukr a malinové pyré a společně vyšlehejte do krémova. Dle chuti můžete přisladit.

Pistáciová pěna:

uvařený pistáciový puding 

250 ml smetany ke šlehání

6 g práškové želatiny + 2 lžíce studené vody

Želatinu dejte do misky a zalijte dvěma lžícemi studené vody, nechte asi 10 minut nabobtnat. Studený puding našlehejte ve větší míse do krémové konzistence, v jiné misce vyšlehejte smetanu a opatrně vmíchejte do našlehaného pudingu. 

Želatinu ohřejte v mikrovlnné troubě, až se rozpustí. Stačí jen pár sekund na nižší výkon, nesmí se vařit. Do rozpuštěné želatiny vmíchejte asi dvě lžíce pistáciové směsi a dobře promíchejte, aby nezůstaly žmolky. Vlijte zpět do zbytku pistáciové směsi a dobře promíchejte. 

Na sestavení dortíků si připravte:

silikonovou formu – polokoule, oválky, muffiny

tácek jako podložku pod formu

velké makronky, kulaté sušenky, kolečka dortového korpusu – velikost odpovídající formě

čerstvé nebo mražené maliny (2-3 kousky do každého dortíku)

Silikonovou formu položte na tácek, se kterým pak dáte formu do mrazáku, aby si dortíky udržely tvar. Každou polokouli (oválek nebo muffinek) naplňte asi do poloviny pistáciovou pěnou. Lžičkou dejte trochu malinového mascarpone a vmáčkněte 2 – 3 maliny. Zakryjte pistáciovou pěnou, urovnejte do hladka a přiklopte makronkou (sušenkou), která bude tvořit základ (spodek) dortíku. Lehce ji do pěny vmáčkněte.

Formu zakryjte alobalem a dejte do mrazáku, nejlépe přes noc, ale mělo by jim stačit i pár hodin. 

Dokončení dortíků

Čokoládovou polevu ohřejte v 10 vteřinových intervalech v mikrovlnné troubě na teplotu asi 40 stupňů, pokaždé dobře promíchejte. Měla by být krásně tekutá. Za občasného míchání nechte chvilku zchladnout. Formu vyndejte z mrazáku, dortíky lehce „vyloupněte“ a vyskládejte si je na chladicí mřížku. Polevou jeden po druhém polijte a opatrně pomocí nože nebo těrky přendejte z mřížky na tácky. 

Tento druh polevy nikdy zcela neztuhne, vždy bude na dotyk „lepivá“. Ozdobte dle vlastni fantazie a dejte do lednice. Polevou můžete dortíky polít den před servírováním, ale klidně i jen pár hodin předem. Zbylou polevu, můžete použít opakovaně.