Pokud sledujete můj blog pravidelně, víte, že mátová příchuť nepatří zrovna k mým oblíbeným, spíš naopak. Přesto občas neodolám a něco mátového připravím. Musím říct, že v kombinaci s čokoládou to není až tak strašné  jak mi ostatně potvrdilo i několik odvážných, kteří ochutnali. 

Chuť máty není v dortících dominantní, dalo by se říct, že tyhle dortíky okolo máty spíše jen letěly, jednoznačně převažuje chuť čokolády. Jako základnu jsem použila velkou makronku, díky které jsou dortíky zcela bezlepkové. Klidně ale můžete dát kolečko korpusu nebo sušenku. 

Dortíky se připravují v silikonové formě a jejich výrobu je potřeba rozdělit do více dnů. Čokoládový krém i zrcadlová poleva se musí připravit s předstihem a je nutné počítat s dobou na zamražení. Zase na druhou stranu, můžete je mít připravené v mrazáku a vytáhnout až bude potřeba.

Z níže uvedeného receptu připravíte 5-6 dortíků ve tvaru polokoule o průměru 65 mm.

Mátové středy 

50 g mascarpone

50 g smetany ke šlehání

1/2 – 1 lžička cukru

mátová ochucovací pasta 

Mascarpone, smetanu i cukr společně vyšlehejte a přidejte trochu mátové pasty. Množství záleží na chuti, případně se řiďte pokyny od výrobce. Směs naplňte do malých silikonových polokoulí o průměru ca. 40 mm a dejte zamrazit. 

Čokoládová náplň:

250 ml smetany ke šlehání

90 g hořké čokolády 50-60%

Čokoládu nasekejte a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Nakonec promixujte tyčovým mixérem a dejte do lednice alespoň na 12 hodin vychladit (ideálně přes noc).

Zrcadlová čokoládová poleva: 

5 g práškové želatiny + 25 ml studené vody 

63 ml vody 

112 g cukru krupice 

75 g hořké čokolády min. 50% 

15 g prosátého kakaa 

33 ml smetany 33% 

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte asi 10 minut nabobtnat. 

Vodu s cukrem dejte do kastrolu a při střední teplotě svařte na 104 stupňů. Teplotu je nutné dodržet přesně. 

Stáhněte z kamen, přisypte čokoládu a za stálého míchání nechte rozpustit. Přisypte prosáté kakao, následně smetanu a dobře promíchejte. 

Jakmile směs zchladne na 60 stupňů, přidejte nabobtnalou želatinu a míchejte do úplného rozpuštění. 

Polevu přelijte přes jemné sítko, pak lehce promixujte tyčovým mixérem a znovu přelijte přes sítko. Nechte vychladnout, přikryjte folií (přímo na polevu) a dejte min. na 12 hodin do lednice. 

Naplnění dortíků 

Připravte si silikonovou formu, já jsem použila polokoule o průměru 65 mm. Doporučuji formu položit na tácek, lépe se pak bude přenášet do mrazáku. 

Vychlazený čokoládový krém vyšlehejte do tuha. Pomocí sáčku nebo lžící naplňte polokoule asi do poloviny čokoládovým krémem, vmáčkněte do středu menší mátovou polokouli, zakryjte čokoládovým krémem a uhlaďte do roviny. 

Zakryjte alobalem a dejte do mrazáku min. na 24 hodin, klidně i déle. 

Dokončení dortíků

5-6 velkých makronek (případně sušenek)

čokoláda na ozdobu

Zrcadlovou polevu zahřejte na 29 stupňů a přelijte si ji do džbánku nebo nádoby s nálevkou. Dortíky se tak budou lépe polévat, než třeba z misky. 

Připravte si chladicí mřížku, kterou položte na hlubší tácek nebo menší plech, kam bude přebytečná poleva stékat. Po částech vyndejte dortíky z mrazáku, položte na mřížku a polijte polevou. 

Polité dortíky přeneste opatrně z mřížky a každý položte na makronku (jen na samotnou pusinku, neslepenou). Na přenos dortíku se skvěle hodí slabá jehlice na maso, kterou zapíchněte shora doprostřed dortíku a za pomoci nože, kterým dortík podeberete zespodu, přeneste.

Dortíky ozdobte dle vlastní fantazie, já jsem použila kousky „zelené“ a hořké čokolády.