Netajím se tím, že nemám ráda ovocné krémy a zvláště pokud jde o lehké pěny či pěnové náplně. Proto těch ovocných u mě na blogu moc nenajdete. Jsem prostě čokoholik  Ale abych alespoň trochu vyrovnala poměr receptů a zároveň vyslyšela přání některých z vás, přináším dnes něco ovocného … citronové dortíky s mangovým pyré uvnitř. 

Citronová náplň je příjemně nakyslá a mangové pyré ji dobře doplňuje. Dortík je pokrytý jen slabou vrstvou čiré polevy, která nenarušuje jeho chuť, zároveň mu ale dodá patřičný lesk. Dortíky jsem „posadila“ na ovesnou sušenku a ozdobila kousky čokolády. Alespoň na ozdobu jsem jí tam prostě někam musela vmáčknout :))

Dortíky chutnají skvěle, tedy soudě podle reakcí některých konzumentů. Jsou svěží a pro ty, kteří moc nemusí čokoládu, určitě dobrá volba. No a pokud vás zajímá můj názor, tak nejsem asi příliš objektivní, abych posoudila  Ale budu upřímná, dortík jsem samozřejmě ochutnala, citronový krém mám moc ráda, ale pokud bych měla na výběr, sáhnu určitě po něčem čokoládovém  tohle prostě není můj šálek kávy

Z níže uvedeného receptu připravíte cca 6 malých dortíků, použila jsem formu ve tvaru čtverečků 6 x 6 cm, vhodné budou i polokoule o průměru 6-7 cm. Originál silikonové formy koupíte např. na http://www.monacoint.com/eshop/http://www.snadne-peceni.cz/ nebo v kamenných obchodech Fiala Praha. 

Mangová náplň (lze připravit i několik dní předem):

150 g mangového pyré (středně velké zralé mango)

2 g práškové želatiny (2/3 lžičky) + 10 ml studené vody

Želatinu dejte do misky a zalijte studenou vodou, nechte 5-10 minut nabobtnat.

Mangové pyré připravíte jednoduše, jen rozmixováním zralého čerstvě oloupaného manga. V případě potřeby můžete přisladit, dle mého názoru je to ale zbytečné.

Nabobtnalou želatinu opatrně rozpusťte v mikrovlnné troubě. Stačí pár sekund na nižší výkon, pozor, nesmí se vařit. K rozpuštěné želatině po lžičkách přidávejte mangové pyré a dobře promíchejte. Směs rozdělte do silikonové formy – malých polokoulí (případně jiný tvar, lze použít třeba i tvořítka na led) a dejte do mrazáku ztuhnout, stačit by měla cca hodina. Náplně je trochu více, než budete potřebovat, ale v malém množství by se hůře připravovala. Zamražené můžete uchovat na další dortíky

Citronový krém:

4 velké žloutky

100 g cukru krupice

110 ml citronové šťávy (čerstvě vymačkané)

2 lžičky práškové želatiny + 2 lžíce studené vody

100 g studeného másla, rozkrájené na menší kostičky

Želatinu dejte do misky, zalijte dvěma lžícemi studené vody a nechat 5-10 minut nabobtnat.

Žloutky s cukrem vyšlehejte do husté pěny. Citronovou šťávu zahřejte a horkou nalijte do žloutkové směsi. Dobře promíchejte, přelijte do kastrolu a vařte při nižší teplotě do zhoustnutí (podobně jako puding). Stáhněte z kamen, nechte jen nepatrně zchladnout a vmíchejte nabobtnalou želatinu. Dobře promíchejte do jejího úplného rozpuštění. 

Nakonec přidejte kousky másla a míchejte, až se zcela rozpustí. Směs je hezky hladká a krémová. Přelijte přes jemné sítko, aby se odstranili případné kousky.

Sestavení dortíků (cca 6 ks)

Připravte si silikonovou formu, já použila malé čtverce 6 x 6 cm, skvěle se ale hodí i polokoule (průměr 6-7 cm). Formu si položte na tácek, aby se pak lépe přenášela do mrazáku. 

Nejprve naplňte jednotlivé otvory citronovým krémem, asi tak do poloviny. Z mrazáku si vyndejte připravené mangové náplně a do každého dortíku jednu vmáčkněte. Zalijte citronovým krémem a uhlaďte do roviny. Dejte do mrazáku alespoň na 12 hodin zamrazit (možno i déle). 

Čirá glazura:

3/4 hrnku cukru krupice

3/4 hrnku studené vody

1 lžíce citronové šťávy

1 lžíce práškové želatiny + 3 lžíce studené vody

Želatinu dejte do misky a zalijte studenou vodou, nechte asi 5-10 minut nabobtnat. 

Cukr dejte do kastrůlku a zalijte studenou vodou. Při nižší teplotě přiveďte k varu a minutu povařte. Stáhněte z kamen, nechte jen lehce zchladnout a vmíchejte nabobtnalou želatinu. Míchejte do rozpuštění, pak přidejte citronovou šťávu.

Směs přelijte přes jemné sítko a nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Polevu je možné připravit i den předem a následně zahřát na požadovanou teplotu. Lze ji i zamrazit. 

Dokončení dortíků 

sušenky potřebné velikosti (kupované či domácí) – použila jsem jsem ovesné s kokosem

čokoládové dekorace 

Chladicí mřížku položte na tácek, kam bude stékat přebytečná poleva. Dortíky po částech vyndejte z mrazáku, položte na mřížku a polijte polevou. Pak opatrně pomocí nože a jehlice na maso přeneste na připravenou sušenku. Doporučuji jehlici zapíchnout do středu dortíku, zespodu podebrat nožem a takto přenést. 

Ozdobte dle vlastní fantazie, já jsem použila kousek bílé čokolády s transfer folií a malý kousek hořké čokolády. 

Zbývající polevu můžete použít opakovaně, možno i zamrazit.