Přestože sama o tenhle typ dortíků moc nestojím, jejich přípravu si doslova užívám. Tím samozřejmě nechci říct, že nejsou dobré  ale není to prostě můj šálek kávy. Dortíky jsou z převážné části tvořeny krémem nebo lehkou pěnou a jen malým kouskem korpusu. No a já mám prostě radši kus pořádné buchty 

Každopádně věřím, že jakmile jednou kouzlu těchto dortíků v silikonových formách podlehnete, tak není cesta zpět. Nabídka tvarů a velikostí je opravdu široká a velmi lákavá. Ze své zkušenosti doporučuji vybírat tvary jednodušší, které se lépe plní i polévají. Za mě to jsou jednoznačně „obyčejné“ polokoule.

Tyto dortíky jsou tvořeny krémem z mascarpone a smetany, uvnitř s malinovým pyré. Jako polevu jsem použila mou oblíbenou čirou glazuru, která svou chutí dortík nenaruší, přesto mu poskytne patřičný lesk a „ochranu“.

Před přípravou dortíků doporučuji pečlivě přečíst celý postup a práci si rozfázovat do více dnů. Jako první si připravte malinové středy, které je potřeba zamrazit. Potřebovat bude také malé kousky dortového korpusu nebo sušenky. V dalším dni si dortíky sestavte a nejdříve následující den dokončete.

Smetanové dortíky s malinovým středem (8-9 ks)

Malinová náplň:

150 g malinového pyré (slazené dle chuti)

3 g práškové želatiny + 15 ml studené vody

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte 10-15 minut nabobtnat.

Malinové pyré zahřejte na 50-60 stupňů, přidejte nabobtnalou želatinu a dobře promíchejte.

Rozdělte do připravené silikonové formy, já jsem použila malé polokoule o průměru ca. 35 mm, a dejte zamrazit. Těmto malým obvykle stačí pár hodin, klidně ale připravte den i více předem.

Z této dávky připravíte středů více, než bude potřeba, ale v menším množství by se to hůře připravovalo. Středy můžete uchovat pro další várku dortíků.

Smetanová náplň:

4 g práškové želatiny + 20 g studené vody

50 ml mléka

25 g cukru krupice

250 g mascarpone

200 g smetany ke šlehání 33%

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte 10-15 minut nabobtnat.

Mléko zahřejte společně s cukrem, míchejte do rozpuštění. Stáhněte z kamen, nechte trochu zchladnout (ca. 60 stupňů) a přidejte nabobtnalou želatinu. Promíchejte, až se želatina zcela rozpustí.

Do misky dejte mascarpone a nalijte na něj směs mléka s želatinou. Pomocí balonové metly nebo stěrky promíchejte do hladka.

Zvlášť ušlehejte do polotuha smetanu a po částech přidejte k mascarpone. Mascarpone by nemělo mít před přidáním smetany teplotu vyšší než 30 stupňů.

Sestavení dortíků

silikonová forma – použila jsem formu„Samurai“ od firmy Silikomart

malinové náplně – viz. výše

kolečka dortového korpus, sušenky vhodné velikosti …

Silikonovou formu položte na tácek nebo podnos, bude se pak lépe přenášet. Dortíky naplňte asi do poloviny smetanovou náplní, lehce vmáčkněte malinovou polokouli a zakryjte smetanovou náplní. Nakonec dortík uzavřete kouskem korpusu nebo sušenky. Korpus by měl být zároveň s horní hranou formy dortíku, neměl by „vykukovat“ .

Dortíky dejte do mrazáku minimálně na 12-15 hodin, lépe na 24 hodin i více.

Červená glazura:

300 g cukru krupice

300 g studené vody

2 lžíce citronové šťávy

2 lžíce práškové želatiny (14 g) + 6 lžic studené vody

červené barvivo

Želatinu dejte do misky a zalijte studenou vodou, nechte 10-15 minut nabobtnat.

Cukr dejte do kastrůlku a zalijte studenou vodou. Při nižší teplotě přiveďte k varu a minutu povařte. Stáhněte z kamen, nechte jen lehce zchladnout a vmíchejte nabobtnalou želatinu. Míchejte do rozpuštění, pak přidejte citronovou šťávu a červenou barvu, dobře promíchejte.

Směs přelijte přes jemné sítko a nechte zchladnout na teplotu 28-29 stupňů.

Polevu je možné připravit i den předem a následně zahřát na požadovanou teplotu. Lze ji i zamrazit.

Dokončení dortíků

Chladicí mřížku položte na tácek, kam bude stékat přebytečná poleva. Dortíky po částech vyndejte z mrazáku, položte na mřížku a polijte polevou. Pokud chcete mít sytější barvu, je potřeba polít dvakrát. Poleva nemá velkou krycí schopnost.

Opatrně pomocí nože a párátka přeneste dortík na podložku nebo tácek. Doporučuji párátko zapíchnout do středu dortíku, zespodu podebrat nožem a takto přenést.

Dortíky ozdobte dle vlastní fantazie, já jsem dala kousek bílé čokolády a maliny.

Zbývající polevu můžete použít opakovaně, možno i zamrazit.

Dokončené dortíky skladujte v lednici, servírujte po několika hodinách, až zcela rozmrznou. Dortíky jsou určeny k rychlé spotřebě, nedoporučuji moc dlouho skladovat.

A takto vypadala zkušební verze uvnitř bez korpus a bez polevy