Patřím k milovníkům burákového másla, takže když jsem přemýšlela nad novou příchutí pro makronky, volba byla jasná. Abych chuť ještě umocnila, polovinu mandlové mouky jsem nahradila mletými arašídy. A protože jsem zrovna měla po ruce jen solené, dala jsem ty. Už samotná pusinka bez náplně je úžasná. Opět se ukázalo, že kombinace slané a sladké, podobně jako u slaného karamelu, je geniální 

Původně jsem chtěla do náplně přidat ještě čokoládu, ale nakonec jsem sáhla po višňovém džemu. Zdá se Vám to divné? Mě ne, občas si totiž mažu burákové máslo na toast společně s marmeládou a je to vynikající, tak proč to nezkusit i do makronek  Výsledkem je makronka několika chutí, zpočátku sladká, pak ucítíte lehce slaný nádech a nakonec nakyslý višňový džem. Prostě mňamka  

Protože jsou makronky samy o sobě dost sladké, burákové máslo jsem nechala čisté bez přidání cukru. Oblíbila jsem si burákové máslo z Lidlu, které obsahuje jen arašídy (93%) s trochou soli a velmi malé množství třtinového cukru. Jakmile mají americké týdny, což je mimochodem i teď, kupuji si ho do zásoby, jemné i to s kousky arašídů. 

Višňovou marmeládou můžete samozřejmě nahradit i jinou oblíbenou, ale doporučuji držet se nějaké kyselejší nebo pikantnější příchuti. Myslím, že skvělá bude také z černého rybízu. 

Na makronky budete potřebovat cca 30 ks:

75 g mandlové mouky (mleté loupané mandle)

75 g mletých arašídů (mohou být solené i nesolené)

150 g moučkového cukru

57 + 57 g bílků 

150 g cukru krupice

38 ml vody

Připravte si 3 plechy, které vyložte pečícím papírem nebo folií. Pokud chcete mít makronky stejně veliké, můžete si na spodní stranu papíru nakreslit kolečka, případně si vytvořit papírovou šablonu, kterou opakovaně vložíte pod papír nebo folii na pečení.

Mandlovou mouku společně s arašídy a moučkovým cukrem promixujte do jemna a přesypte do mísy. Přidejte polovinu bílků (57 g), promíchejte do pasty a odložte stranou. 

150 g cukru krupice dejte společně s vodou do menšího kastrolku a při střední teplotě svařte na cukrový rozvar. V okamžiku, kdy se začne voda vařit, začněte šlehat druhou polovinu bílků (57 g). Jakmile cukrový rozvar dosáhne teploty 118 stupňů, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu. 

Sníh po částech vmíchejte do mandlové pasty, těsto roztírejte a obracejte tak dlouho, dokud Vám pomalu neztéká ze stěrky. Po vytažení stěrky z těsta by vytvořená špička měla pomalu klesat zpět, až se úplně ztratí. 

Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy.

Plechem bouchněte o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Můžete také poklepávat dlaní zespodu na plech. Makronky nechte zaschnout, až jsou pevné a na dotek nelepivé. Může trvat i více jak hodinu, záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti.

Troubu si předehřejte na 150 stupňů. Makronky pečte 13 – 14 minut po jednom plechu na střední příčce. Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Makronky nechte zcela vychladnout, pak opatrně sloupněte z papíru.

Upečené makronky můžete ihned po vychladnutí plnit krémem nebo je uschovat i na několik týdnů do mrazáku.

Dokončení makronek

arašídové (burákové) máslo – použila jsem jemné Mceneddy z amerických dnů v Lidlu 

višňová marmeláda (případně jiná pikantnější)

Burákové máslo si přendejte do zdobícího sáčku s užší hladkou trubičkou a nastříkejte na makronky, tak aby zůstal střed volný – viz. obrázek výše. Do krému pak lžičkou vmáčkněte trochu marmelády. Přiklopte a dejte do lednice rozležet. 

Makronky můžete samozřejmě namazat i nožem, bez sáčku, jako když mažete vánoční cukroví

Jaká je Vaše oblíbená příchuť makronek? Za sebe mohu doporučit Makronky se slaným karamelemCitronové makronky nebo Skořicovo-zázvorové