Makronka v tomto provedení je už pořádný kousek. Řekla bych, že se vyrovná klasickému zákusku nebo kousku dortu. Ve spojení se smetanovým krémem a lehce nakyslými malinami je to chuťový zážitek. Klasické malé makronky nemám s ovocnými náplněmi moc ráda, ale tahle velká je s ovocem perfektní. Lehká, vláčná, křehká … no prostě mňamka. 

Maxi makronky se připravují úplně stejně jako ty malé, jen si musíte nakreslit větší kolečka a počítat s delší dobou pečení. Velikost záleží na vás, já jsem si nakreslila kolečka o průměru 65 mm, nicméně výsledná makronka byla ještě o trochu větší  

Záměrně jsem zvolila krém z mascarpone a smetany, protože je pevnější a udrží makronku déle pevnou. Můžete samozřejmě našlehat i jen samotnou šlehačku, ale „trvanlivost“ makronky bude asi o něco kratší. Krém jsem vůbec nesladila, makronka je dost sladká sama o sobě. Maliny jsou podle mě ideální ovoce, jak velikostí, tak hlavně lehce nakyslou chutí. Klidně ale použijte kousky jahod, ostružiny nebo borůvky. 

Těsto na makronky (ca. 6-8 celých slepených makronek): 

150 g mandlové mouky 

150 g moučkového cukru 

55 g + 55 g bílků 

150 g cukru krupice 

40 ml vody 

červená barva (použila jsem Red od firmy Sosa)

Připravte si 2 plechy, které vyložte pečícím papírem (nejlépe hnědým) nebo folií. Pokud chcete mít makronky stejně veliké, můžete si na spodní stranu papíru nakreslit kolečka. Já v tomto případě nakreslila kruhy o průměru 6,5 cm. 

Troubu si předehřejte na 130-140 stupňů. Uvedená teplota je orientační, každá trouba peče trochu jinak. 

Pokud chcete mít makronky hezky hladké, mandlovou mouku společně s moučkovým cukrem promixujte. Případně stačí pouze prosít moučkový cukr a společně s mandlemi promíchat. K této směsi přidejte polovinu bílků (55 g) a promíchejte do pasty. V této fázi můžete také přimíchat barvu. 

Krupicový cukr (150 g) dejte do menšího kastrolku a zalijte vodou. Společně svařte na cukrový rozvar o teplotě 118 stupňů. Současně začněte šlehat druhou polovinu bílků (55 g) se špetkou soli do sněhu. Jakmile rozvar dosáhne požadované teploty, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na předšlehané bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu. Ke konci přidejte barvu, pokud jste ji nepřidali již do mandlové pasty, a dobře zašlehejte. 

Sníh ve dvou částech stěrkou vmíchejte do mandlové pasty, těsto zlehka obracejte a míchejte tak dlouho, dokud vám pomalu neztéká ze stěrky. Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9-10 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy. 

Plechem bouchněte několikrát o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Mě se velmi osvědčilo poklepávat dlaní zespodu na plech. Makronky pečte po jednom plechu ve vyhřáté troubě 20-25 minut. Doba pečení záleží na nastavené teplotě a velikosti makronek. Ke konci pečení můžete teplotu nepatrně snížit, aby makronky nehnědly a neztrácely barvu. 

Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Zkuste jednu opatrně odloupnout (zespodu), pokud to jde snadno, je hotovo. Po vytažení z trouby nechte makronky chladnout na plechu, teprve až po úplném vychladnutí opatrně sloupněte z papíru.

Pokud nebudete makronky hned plnit, uchovejte v uzavřené krabici 1-2 dny, případně zamrazte. Plnit doporučuji několik hodin po vychladnutí. 

Smetanový krém:

ca. 120 g mascarpone

ca. 120 g smetany ke šlehání 33%

čerstvé maliny

Smetanu a mascarpone dejte do misky a společně vyšlehejte. Přendejte do sáčku se zdobící špičkou (použila jsem francouzskou hvězdu) a nastříhejte na polovinu pusinek. Množství krému je orientační. Já jsem dala krém do středu makronky a pak po krajích mezi maliny. Nicméně záleží jen na vás, jak si makronky připravíte. 

Makronky dejte do lednice na několik hodin rozležet. Já jsem servírovala druhý den a byly perfektní, krásně křehké a vláčné, přesto ale držely pěkně pohromadě 

Takto naplněné makronky nedoporučuji dlouho skladovat, jsou podobně jako Pavlovy určeny k rychlé spotřebě. Makronky si nemusíte plnit všechny najednou, ale postupně, tak jak budete potřebovat.