Valentýn nijak zásadně neprožívám, ale je to dobrá příležitost upéct něco romantického  třeba růžová makronková srdíčka. I když mnohem zajímavější a lákavější je na nich ta griotková náplň. Kdo mě zná, tak ví, že alkoholu příliš neholduju, ale téhle náplni neodolám. A chutná úplně stejně, ať už si naplníte srdíčka nebo jen „obyčejné“ kulaté makronky. 

Na srdíčka můžete použít silikonovou šablonu se srdíčky nebo si nakreslit srdíčka na papír a stříkat je od ruky. Mě vyhovuje druhá varianta, protože silikon není můj kamarád a makronky se mi na něm moc dobře nepečou. Ručně stříkaná srdíčka sice nejsou jedno jako druhé, ale jsou krásná právě svou nedokonalostí. A obvykle se najdou dvě, která k sobě pasují 

Griotkové makronky (ca. 30-40 ks)Těsto na makronky: 
150 g mandlové mouky 
150 g moučkového cukru 
55 g + 55 g bílků 
150 g cukru krupice 
40 ml vody růžová barva

Připravte si 2-3 plechy, které vyložte pečícím papírem nebo folií. Pokud chcete péct srdíčka, můžete použít silikonovou šablonu se srdíčky nebo si můžete na spodní stranu papíru nakreslit srdíčka a stříkat je od ruky jen sáčkem. Troubu si předehřejte na 135-140 stupňů. Uvedená teplota je orientační, každá trouba peče trochu jinak, je potřeba vyzkoušet.Mandlovou mouku společně s moučkovým cukrem promixujte a dejte do větší mísy. K této směsi přidejte polovinu bílků (55 g) a promíchejte do pasty. V této fázi můžete také přimíchat barvu. Krupicový cukr (150 g) dejte do menšího kastrolku a zalijte vodou. Společně svařte na cukrový rozvar o teplotě 118 stupňů. Současně začněte šlehat druhou polovinu bílků (55 g) do sněhu. Jakmile rozvar dosáhne požadované teploty, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na předšlehané bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu. Ke konci přidejte barvu, pokud jste ji nepřidali již do mandlové pasty, a dobře zašlehejte. Sníh ve dvou částech stěrkou vmíchejte do mandlové pasty, těsto zlehka obracejte tak dlouho, dokud vám pomalu neztéká ze stěrky. Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy. Plechem bouchněte několikrát o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Makronky pečte po jednom plechu ve vyhřáté troubě 14-18 minut. Není třeba je předem sušit. Doba pečení záleží na nastavené teplotě. Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Zkuste jednu opatrně odloupnout, pokud to jde snadno, je hotovo. Po vytažení z trouby nechte makronky chladnout na plechu, teprve až po úplném vychladnutí opatrně sloupněte z papíru. Až po úplném vychladnutí, lépe po pár hodinách, makronky naplňte. 

Griotková náplň:
200 g růžové čokolády Ruby Callebaut
50 g malinového pyré
50 g griotky
30 g změklého másla

Čokoládu rozpusťte, v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni, a zalijte teplým malinovým pyré. Promíchejte, přidejte griotku a promixujte tyčovým mixérem. Nakonec přimixujte změklé máslo. Dejte do misky, zakryjte folií (přímo na krém) a nechte ztuhnout na chladnějším místě. Před plněním krém dobře stěrkou promíchejte, přendejte do sáčku s hladkou nebo řezanou trubičkou a makronky naplňte. Dejte do lednice do uzavřené krabice do druhého dne rozležet. Krásného Valentýna a pozor, tahle náplň není zrovna vhodná pro děti :))