Kynutému těstu jsem se obvykle tak trochu vyhýbala, ale poslední dobou jsem si ho velmi oblíbila. A teď nemám na mysli jen jeho přípravu, ale i konzumaci. Zatímco dříve jsem sáhla raději po křehkém koláčku či dortíku, dnes si dám radši kynutý koláč. A tak jako mi dříve přišla příprava kynutého těsta složitá, dnes vidím, že to zas tak strašné není, stačí mít dobrý recept.

Tenhle recept mě zaujal hned ze dvou důvodů. Prvním je samozřejmě skořice, kterou mám moc ráda a podobně jako ořechy ji cpu všude kde se dá. Druhým důvodem byl jogurt, který se přidává do těsta. A výsledek? Věnečky jsou moc dobré, voňavé a krásně křupavé. Příjemně mě překvapilo, že těsto si zachová křehkost i do druhého dne. Žádná měkká gumová buchta jako u některých receptů.

Recept byl určen pro zpracování v domácí pekárně, ale lehce jsem si postup upravila pro běžnou přípravu. Jediné, co jsem trochu podcenila, je množství skořice. Přestože jsem měla pocit, že ji na těsto sypu v dostatečném množství, chtělo to trochu přidat. Takže určitě přidejte více, než mám já na své fotografii. 

Kynuté věnečky se skořicí (cca 6 ks):

300 g hladké mouky

špetka soli

15 g droždí

60 ml mléka

30 g cukru krupice

150 g bílého jogurtu 

30 g oleje

+ vejce na potření (do těsta žádné nepatří)

Náplň: změklé máslo (cca 50-60 g), třtinový cukr, skořice

Do vlažného mléka přidejte cukr, promíchejte, rozdrobte droždí a nechte vzejít kvásek. 

Mouku společně se solí prosejte do mísy. 

Do kvásku vmíchejte bílý jogurt a olej, dobře promíchejte. Přidejte k mouce a vypracujte hladké a nelepivé těsto. Já jsem zpracovala v kuchyňském robotu. 

Těsto dejte do mísy, zakryjte folií a utěrkou a nechte na teplém místě kynout.  

Troubu zapněte na 200 stupňů, plech si vyložte pečícím papírem.

Vykynuté těsto propracujte, rozdělte na 6 kousků, z každého vypracujte malý bochánek a nechte asi 10 minut odpočinout. 

Po jednom pak každý bochánek rozválejte na obdélník či ovál, potřete změklým máslem a posypte skořicí a cukrem. Skořicí určitě nešetřete, více než je na obrázku. Cukru dle chuti, jak máte rádi sladké. 

Obdélník (ovál) rozkrájejte na proužky, na jedné straně nedořízněte až do kraje. Všechny prameny vezměte do jedné ruky (shrňte), do druhé ruky stočte pevný nerozřezaný konec a kruťte proti sobě jako při ždímání. Stočte do věnečku a polože na plech. Opakujte s ostatními bochánky.

Nechte na plechu ještě chvilku nakynout, pak potřete rozšlehaným vajíčkem a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut. 

Nechte vychladnout, před servírováním pocukrujte. Přes noc jsem věnečky jen přikryla utěrkou a zůstaly krásně křehké.