Také máte rádi víkendové snídaně v trávě? No, nemusí být přímo v trávě, ale stačí pěkně venku na zahrádce či terase … samozřejmě za předpokladu, že je hezky teplo a svítí sluníčko. A když je k snídani něco voňavého a čerstvě upečeného, třeba tyhle ořechové rohlíčky, co by si člověk mohl přát víc. 

Rohlíčky jsou sice z kynutého těsta, ale pokud patříte k ranním ptáčatům jako já, stihnete je upéct, ještě než se zbytek rodiny probudí. Přiznávám, trochu jsem si pomohla nahřátou troubou, ve které jsem nechala těsto kynout, abych to urychlila. 

Z níže uvedeného množství připravíte ca. 25 ořechových rohlíčků.

Kynuté těsto: 

250 g hladké mouky (použila jsem špaldovou) 

125 ml mléka 

10 g čerstvého droždí 

50 g cukru krupice 

2 žloutky 

špetka soli 

citronová kůra nebo citronový olej

100 ml rostlinného oleje 

Z vlažného mléka, cukru a droždí připravte kvásek. Mouku prosejte do mísy se špetkou soli. 

Jakmile je kvásek vykynutý, zamíchejte do něj žloutky s olejem, přidejte citronovou kůru a směs vlijte do mísy s moukou. Vypracujte hladké a nelepivé těsto. Nejlépe to jde samozřejmě v kuchyňském robotu, ale zkušenější pekařky to zvládnou i ručně. 

Mísu přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě vykynout. Těsto během kynutí znovu jednou propracujte a nechte opět kynout. 

Ořechová náplň: 

200 g jemně mletých ořechů (použila jsem mix vlašských a lískových)

200 ml mléka 

4 lžíce třtinového cukru (případně více či méně dle chuti) 

60 g piškotových drobečků, jemně mletých 

špetka skořice 

rum 

Mléko svařte s cukrem, přidejte mleté ořechy a za stálého míchání chvilku povařte. Odstavte, nechte vychladnout, pak vmíchejte mleté piškoty a skořici. Nakonec přilijte podle chuti rum. Náplň dejte do lednice, aby trochu ztuhla a šly z ní tvarovat malé válečky.

Na dokončení si připravte:

1 vejce, rozšlehané na potření

plátek másla + rum na pokapání po upečení

Troubu si předehřejte na 185 stupňů, dva plechy vyložte pečícím papírem.

Vykynuté těsto si rozdělte na dvě části, každou vyválejte do obdélníku. Rozřízněte na pruhy široké cca 4 cm. Pomocí lžičky nebo rukama dejte na kraj těsta kousek náplně a vytvarujte do válečku. Váleček zabalte do těsta a odkrojte. Ohněte do tvaru rohlíčku a dejte na plech. Stejným způsobem zpracujte zbytek těsta a náplně. Z této dávky receptu jsem připravila 25 kousků.

Pomocí nůžek každý rohlíček několikrát nastřihněte a potřete rozšlehaným vajíčkem. Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 14-15 minut, až jsou hezky do zlatova. 

Mezitím si rozpusťte máslo a dle chuti přidejte rum. Touto směsí rohlíčky ihned po vytažení z trouby lehce potřete. Nechte vychladnout. Před servírováním můžete lehce pocukrovat.