Vánoce se pomalu blíží a já už dostávám chuť na maminčinu domácí vánočku. Takže abych si to čekání trochu zkrátila a zpříjemnila, upekla jsem si tento tvarohový cop. Vánočku mi připomíná nejen vzhledem, ale trochu i chutí. Kynuté těsto je takové tužší a hutnější, tedy přesně takové, jaké mám na vánočce ráda. 

Tvarohu je tam podstatně méně, než jsem zvyklá dávat třeba do koláčů, ale v tomto případě to vůbec nevadí. I to „málo“ stačí, aby těsto zůstalo krásně vláčné. Určitě ale použijte tvaroh v kostce, nikoliv ten vaničkový. Náplň musí být hustá, aby vám při rozkrojení a motání těsta nevytekla ven. 

Kynuté těsto:

350 g hladké mouky (použila jsem mix pšeničné a špaldové)

špetka soli

130 ml mléka

20 g čerstvého droždí

50 g másla

50 g cukru krupice

3 žloutky

citronová kůra

+ vejce na potření

Do teplého mléka odeberte lžičku cukru a přidejte rozdrobené droždí. Nechte vzejít kvásek.

Mouku prosejte do mísy se špetkou soli a přidejte zbytek cukru. Máslo rozpusťte a nechte zchladnout. 

Do vzešlého kvásku vmíchejte žloutky a citronovou kůru a nalijte do mísy s mouku. Přidejte i rozpuštěné máslo a vypracujte pevné těsto. Je trochu tužší, ale kynutím zjemní. 

Těsto dejte do mísy, zakryjte utěrkou a nechte asi 1,5 – 2 hodiny zvolna kynout. Čím déle, tím lépe, během kynutí můžete jednou propracovat. 

Tvarohová náplň:

250 g tvarohu v kostce (ne vaničkový)

1 žloutek

moučkový cukr dle chuti

citronový kůra

rozinky máčené v rumu

Tvaroh rozmíchejte se žloutkem, cukrem a citronovou kůrou do hladka. Nakonec přidejte rozinky. Tvarohová náplň by měla být hustá. 

Dokončení

žloutek nebo vajíčko na potření

plátek másla + rum

Troubu předehřejte na 190 stupňů, plech vyložte pečícím papírem.

Vykynuté těsto rozválejte na placku ca. 40×30 cm a rozetřete na ni celou tvarohovou náplň. Od delší strany zatočte do závinu a položte ho spojem dolů na připravený plech.

Ostrým nožem závin po celé délce rozřízněte na polovinu a jednotlivé poloviny položte vedle sebe řeznou stranou nahoru. Zapleťte do copu tak, že začněte od středu nejdříve k jednomu kraji, pak k druhému, konce pevně přimáčkněte. Celé dobře pomažte vajíčkem. Rozinky mají tendenci se pálit, zkuste je zatlačit dovnitř, aby příliš nevykukovaly. 

Dejte péct do vyhřáté trouby na 30-40 minut, ke konci můžete teplotu snížit na 170-180 stupňů, aby cop příliš neztmavl. 

Po vytažení z trouby potřete celý cop rozpuštěným máslem smíchaným s rumem. Před servírováním pocukrujte.