Když jsem byla malá, tenhle koláč se u nás pekl poměrně často. Ať už to bylo s mákem, tvarohem nebo ovocný. Postupem času ho však vytlačily nové recepty a tak trochu upadl v zapomnění. A to je škoda, protože je rychlý, jednoduchý a samozřejmě dobrý. Takže jsem recept zase „oprášila“ a udělala se svou oblíbenou makovou náplní. 

Těsto je klasická „hrnková“ buchta, kdy si nejdříve uděláte drobenku, část odeberete a zbytek použijete jako základ pro těsto. Dříve se u nás dělala drobenka ručně, dnes tuhle práci svěřuji mixéru. Je to rychlé a zůstanou Vám čisté ruce. Na samotné těsto už Vám pak stačí jen vařečka.

Makovou náplň mám ráda hezky vláčnou, ne dusivou a drolivou, a musí jí být na koláči pořádná vrstva. Prostě musí být vyšší, než těsto. Přidávám do ní piškotové drobečky, které mák hezky zjemní a příjemně dosladí. Vařím ho záměrně trochu řidší a piškoty pak zahustím do požadované konzistence. 

Koláč jsem pekla ve formě s vyjímatelným dnem o průměru 23 cm, na odměření jsem použila hrnek o objemu 250 ml, resp. hrníčkové odměrky, protože bez těch už si pečení neumím vůbec představit.

Jako první si připravte makovou náplň, můžete klidně i den předem. Důležité je, aby stihla vystydnout, než ji budete dávat na koláč.

Maková náplň:

 • 250 g mletého máku
 • cca 350 ml mléka
 • 80 – 100 g cukru krupice
 • piškotové drobečky 
 • citronová kůra nebo citronový olej
 • rum

Mléko dejte do většího kastrolu a přiveďte k varu. Přisypte mák a za stálého míchání chvilku povařte. Pokud se Vám zdá směs hustá, klidě přidejte trochu mléka. Odstavte, přidejte cukr a citronovou kůru nebo olej. Za občasného míchání nechte vychladnout, rychleji to půjde, když mák přendáte z horkého kastrolu třeba do mísy. Po vychladnutí přisypte piškotové drobečky (asi 3-4 lžíce) a přidejte trochu rumu. Podle chuti můžete případně dosladit. 

Troubu předehřejte na 180 – 190 stupňů, připravte si koláčovou formu o průměru 23 cm. Můžete vymazat máslem nebo vyložit pečícím papírem, záleží, jakou formu máte. Já jsem použila formu s vyjímatelným dnem a nepřilnavým povrchem, takže jsem nemusela ani vymazávat.

Na těsto si připravte:

 • 1/2 hrnku polohrubé mouky
 • 1/2 hrnku cukru krupice
 • 100 g másla

———————————-

 • 1/2 hrnku polohrubé mouky
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • 1 vejce 
 • 1-2 lžíce mléka (podle potřeby)

Z prvních třech surovin vypracujte drobenku, ručně nebo pomocí mixéru. 1/2 hrnku drobenky odložte stranou na posypání. Ke zbytku přidejte 1/2 hrnku polohrubé mouky smíchanou s práškem do pečiva, vejce a trochu mléka. Dobře promíchejte. Těsto je takové mazlavé, ani tekuté, ani tuhé, dá se zpracovat vařečkou. Rozetřete do připravené koláčové formy. Můžete těsto trochu „vytáhnout“ do krajů, ale není to nutné.

Na těsto rozetřete rovnoměrně makovou náplň a posypte drobenkou, kterou jste si odložili stranou. Pokud se Vám bude zdát drobenky málo, tak jako mě, mám totiž ráda nejen hodně náplně, ale i hodně drobenky, můžete ji ještě trochu přidělat. Bude stačit jen 1/4 hrnku polohrubé mouky, 1/4 hrnku cukru krupice a cca 30 g másla.

Koláč dejte péct do vyhřáté trouby na cca 30 minut. Po upečení nechte zcela vychladnout ve formě. Před servírováním můžete lehce pocukrovat.

Koláč je skvělý hned po upečení, ale možná ještě lepší další dny, kdy se těsto krásně rozleží a zvláční.