Původně jsem chtěla udělat jen „obyčejný“ tvarohový koláč. Pak jsem ho ale na poslední chvíli doplnila o citronový krém, a v tu chvíli se posunul na žebříčku dezertů o několik úrovní výše. Kombinace křehkého těsta, vláčné tvarohové náplně a lehce nakyslého krému je prostě dokonalá. Nevěříte? Vyzkoušejte.

Křehké těsto je potřeba předpéct, ale věřím, že vás tento krok neodradí. Právě v souvislosti s předpečením občas dostávám dotazy, co jsou to vlastně „ty luštěniny“, které se sypou na těsto do formy. Není to žádná záhada, stačí si koupit sáček obyčejných fazolí nebo hrachu a ty pak používat na předpékání opakovaně.

Do náplně jsem použila vaničkový tvaroh, který jsem nechala krátce odkapat. Zbaví se přebytečné vody a je pak jemnější a krémovější. Nicméně pokud máte vyzkoušený dobrý tvaroh v kostce, klidně použijte i ten. Vejce se do náplně přidávají odděleně, přičemž bílky jsou ušlehané na sníh. Řekla bych, že právě díky tomu je náplň krásně nadýchaná, vláčná a krémová.

Koláč doporučuji upéct alespoň den před servírováním, aby se stihl dostatečně proležet. Já pekla v sobotu večer a v pondělí ráno byl ideální.

Křehké těsto (koláčová forma průměr 22 cm):

 • 90 g másla
 • 40 g moučkového cukru
 • 2 žloutky
 • 140 g hladké mouky
 • citronová kůra (citronový olej)
 • špetka soli

Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem, citronovou kůrou a žloutky, ne úplně do pěny, jen aby se suroviny pěkně spojily. Pak přisypte prosátou mouku se solí a krátce prošlehejte (promíchejte), až se vše začne spojovat v těsto.

Hmotu přesuňte na lehce pomoučněnou plochu a rychle zpracujte do kompaktního těsta. Já si pomáhám plastovou stěrkou, těsto se nelepí na ruce a během chvilky je spojené. Snažte se nepřidávat mouku, případně jen malé množství.

Hotové těsto zabalte do folie a dejte asi na 30 minut odležet do lednice. Můžete si ho připravit i den předem.

Troubu předehřejte na 170 stupňů a zapněte horký vzduch.

Připravte si koláčovou formu s průměrem dna 22 cm. Pokud jste zvyklý svou formu vymazávat, klidně tak udělejte. Formy keramické a s nepřilnavým povrchem se obvykle nemusí.

Vychlazené těsto rozválejte na potřebnou velikost, přeneste do formy a dobře vmáčkněte. Upravte okraje, případné kousky ořízněte. Dno párkrát propíchněte vidličkou, vyložte pečícím papírem a nasypte luštěniny (na slepé pečení). Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15-20 minut, až je těsto lehce do zlatova.

Korpus nechte chladnout ve formě, vypněte horký vzduch a teplotu trouby snižte na 150 stupňů. Připravte si tvarohovou náplň.

Tvarohová náplň:

 • 400 g tučného tvarohu ve vaničce (lehce odkapaného)
 • 80 g cukru krupice
 • 2 vejce, odděleně
 • 1 lžička vanilkového cukru/extraktu
 • citronová kůra nebo pár kapek citronového oleje
 • 1 lžíce hladké mouky

Tvaroh dejte do misky, přidejte polovinu cukru a žloutky. Dobře promíchejte, případně lehce prošlehejte. Přidejte vanilku, citronovou kůru a mouku, zapracujte.

Z bílků a druhé poloviny cukru ušlehejte pevný sníh, který po částech vmíchejte do tvarohové směsi.

Z předpečeného korpus sundejte luštěniny i pečící papír a na korpus rovnoměrně rozetřete tvarohovou náplň. Bude možná trošku vyšší, než korpus, ale to vůbec nevadí.

Dejte péct do trouby vyhřáté na 150 stupňů (bez horkého vzduchu) asi na 40 minut. Náplň v troubě lehce nabude, ale až bude chladnout, spadne zase do roviny. Koláč nechte ještě chvilku chladnout ve vypnuté, otevřené troubě. Pak přendejte na chladicí mřížku a nechte zcela vychladnout.

Citronový krém (lemon curd)

Citronový krém si připravte podle receptu na blogu. Jen doporučuji malou změnu ke konci přípravy. Máslo zapracujte do krému tyčovým mixérem, nikoliv šlehačem, jak je uvedeno. Možná to zní trochu divně, ale věřte, že krém pak bude krásně nadýchaný a jemný.

Citronový krém nechte chvilku vychladit v lednici, teprve pak ho naneste na vychlazený koláč. Případně můžete zdobit až jednotlivé porce při servírování.

Dávka citronového krému v receptu by měla stačit akorát na tento koláč.