Receptů na jablečné koláče není nikdy dost. Tenhle mě zaujal svou jednoduchostí, nejen pokud jde o přípravu, ale i výčtem potřebných surovin. K mému překvapení se tam nedává ani skořice, tak typická právě pro jablka. Přesto je koláč luxusní záležitost. A protože někteří pečou na Vánoce jablečný závin, rozhodla jsem se ho zařadit teď, jako případnou jablečnou alternativu. 

Recept na koláč pochází ze Švédska, kde se jmenuje se äppelkaka. Obvykle se servíruje s vanilkovou zmrzlinou, která mě osobně na koláči vůbec nechyběla. Koláč je skvělý samotný, ještě vlažný. V den upečení je krásně křehký a těsto křupavé, druhý den pak hezky zvláční.Těsto je celkem sladké, takže doporučuji vybírat kyselejší jablka. 

Stálo mě to trochu sebezapření, ale udržela jsem se a do koláče opravdu nepřidala nic navíc. Obvykle totiž k jablkům přidávám ořechy, rozinky a samozřejmě skořici. Ale opět se ukázalo, že v jednoduchosti je krása, v tomto případě chuť. 

Křehký jablečný koláč (průměr ca. 23 cm):

  • 150 g hladké mouky (použila jsem špaldovou)
  • 2,5 lžičky prášku do pečiva
  • 80 g cukru krupice
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 90 g studeného másla
  • 1 menší vejce, lehce našlehané vidličkou
  • ca. 4 středně velká jablka, lépe kyselejší 

Troubu si předehřejte na 200 stupňů. Koláčovou formu o průměru ca. 23 cm vymažte lehce máslem.

Prosátou mouku smíchejte s práškem do pečiva a cukrem. Studené máslo nastrouhejte na hrubém struhadle (velká oka) do mísy s mouku a rukama lehce zapracujte do mouky. Přidejte vajíčko a vanilkový extrakt, vše zpracujte do hladkého těsta. 

Třetinu těsta oddělte, zabalte do folie a dejte do lednice. Zbytek těsta rozprostřete do připravené koláčové formy, vytáhněte ho asi do poloviny výšky okrajů. Já jsem si těsto z části rozválela mezi dvěma foliemi, přenesla a pak jen rukama ve formě „doladila“. Formu dejte do lednice, než si připravíte jablka.

Jablka omyjte a na hrubo nastrouhejte. Pro mě nezvykle, ale nastrouhala jsem jablka i se slupkou. Jablka dejte do sítka nebo cedníku a vymačkejte z nich šťávu. Tu doporučuji vypít, nevylévat. 

Vykapaná jablka rozprostřete do připravené koláčové formy, na krajích nechte malý kousek místa pro vrchní vrstvu těsta. 

Odloženou třetinu těsta rozválejte mezi dvěma foliemi nebo na lehce pomoučněné ploše na průměr odpovídající velikosti koláčové formy. Těsto je poměrně slabé, opatrně přeneste na koláč a po stranách přimáčkněte. 

Dejte péct do vyhřáté trouby na 20-25 minut, až je hezky dozlatova. Koláč se ničím před pečením nepotírá.

Koláč před servírováním můžete lehce pocukrovat, ale i bez toho je dost sladký.